OSB Yıldızları Araştırmması


Türkiye Sanayisinin Lokomotifleri Organize Sanayi Bölgeleri: ANTALYA OSB ÇEVRE ÖDÜLÜ ZENGİNİ!

Turkishtime Dergi

17 bin kişilik istihdamı, 20 milyar liralık ticaret hacmi yaklaşık, 600 milyon dolarlık ihracatıyla Antalya Organize Sanayi Bölgesi, ucuz altyapı hizmetleri ve çevreci özellikleriyle öne çıkıyor. Bölge, Antalya ilinin turizm dokusuyla uyumlu, çevre kirliliği yaratmadan ticaret yapmaya özen gösteriyor.

Antalya Organize Sanayi Bölgesinin kısaca üretimde olan firma sayısı, istihdam, ihracat, üretim vb. rakamsal verilerle büyüklüğünü bize tarifler misiniz? Bölgenizde satışta olan parselleriniz var mı?

Yerli ve yabancı yatırımcılar için önemli bir merkez olan Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin doğrudan yaratmış olduğu istihdam bugün itibarıyla 17.000 kişiye, ticaret hacmi yaklaşık 20 milyar TL’ye, ihracatı ise 600 milyon USD’ye ulaşmıştır. Ekonomimize katkısı her geçen gün artan Antalya Organize Sanayi Bölgesi yatırım, istihdam, üretim rakamları, ucuz altyapı hizmetleri ve çevreci özellikleri ile Türkiye’nin en iyi ilk beş OSB’sinden birisidir.

Antalya ilinin turizm dokusuyla uyumlu çevre kirliliği yaratmadan ticaret yapmaya özen gösteren bölgemizde faaliyet gösteren başlıca sektörlerimiz Gıda, Ahşap-Mobilya, Kağıt-Ambalaj, Tarım-Gübre-Kimya, Makina-Metal-Enerji, Plastik-Polyester-Akrilik, İnşaat-Yapı ve Tekstil’dir.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım Alanı 198 hektar, 2. Kısım Alanı 186 hektar, 1 Nolu Tevsi Alanı 84 ektar, 2 Nolu Tevsi Alanı 194 hektar, 3 Nolu Tevsi Alanı 30 hektar olup toplam 692 hektarlık alandan oluşmaktadır. Bölgede 331 adet çeşitli büyüklükte sanayi parseli bulunmaktadır. Bölgenin 87 hektar daha büyümesine olanak sağlayacak 2’nci Tevsi Alanının doğusunda bulunan Çıplaklı Köyüne kayıtlı 43 hektarlık 5’inci Tevsi Alanı ve 1’inci Tevsi Alanının batısında yer alan Kömürcüler Köyüne kayıtlı 43,6 hektarlık 4’üncü Tevsi Alanı için çalışmalar devam etmektedir.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin sağladığı mali, lojistik avantajlar ile kentin doğal avantajları birleştiğinde yatırımcılar için çok önemli ve düşük maliyetli bir yatırım ortamı oluşmaktadır. Bugün tahsis edilen parsel açısından yüde 100 doluluğa ulaşan bölgemizde 304 firma bulunmaktadır.

“Bölgemiz; tamamlanan elektrik, doğal gaz, içme-kullanma suyu alt yapısı, peyzaj ve rekreasyon alanları, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi, itfaiyesi, haberleşme alt yapısı, güvenlik dahili yolları, alışveriş merkezi, kademe dükkanları, camisi, kreşi, oteli, sosyal tesisleri, teknik koleji ve teknoparkıyla tüm gelişmiş organize sanayi bölgeleriyle rekabet edebilecek düzeyde.”

Bölgenizin yatırım avantajları nelerdir? Neden firmalar Antalya Organize Sanayi Bölgesini tercih etmeli?

Antalya Organize Sanayi Bölgesi, Avrupa Birliği ve Ortadoğu pazarlarının yanı başında yer almakta, birçok Türk sanayi ürünü hem kendi içinde kullanılmakta hem de AB pazarına girebilmektedir. Bölgemiz tamamlanmış bulunan elektrik, doğal gaz, içme-kullanma suyu alt yapısı, peyzaj ve rekreasyon alanları, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi, itfaiyesi, haberleşme alt yapısı, güvenlik dahili yolları, alışveriş merkezi, kademe dükkanları, camisi, kreşi, oteli, sosyal tesisleri, teknik koleji ve teknoparkı ile tüm gelişmiş organize sanayi bölgeleriyle rekabet edebilecek düzeyde olup “Yeni Nesil OSB’lerin” en güzel örneklerinden biridir. 

Bölgeye kurulan SCADA enerji otomasyon sistemi ile tüm enerji ve su şebekeleri anlık olarak kumanda edilip izlenebilir hale gelmiştir. Sistem sayesinde olası arızalara anında müdahale edilip katılımcılara kaliteli-kesintisiz enerji arzı sağlanmaktadır.

Katılımcılarımızın girdi maliyetlerini düşürmek için kendimizle yarış halindeyiz. Bölge Müdürlüğümüz elektrik enerjisini en düşük maliyetle tedarik etmek için elektrik piyasasını sürekli takip etmekte ve uygun dönemlerde tedarik firmalarından teklif alınarak en uygun teklifi veren firmadan enerji tedarik edilmekte ve katılımcılarına maksimum fayda sağlamaktadır.

Bölgemizde, 2019 Ağustos döneminden başlamak üzere katılımcılarımızın elektrik fatura hesaplamaları, tüketim profillerine ve saatlik PTF ağırlıklı ortalama birim fiyatlarına göre hesaplama yapılarak düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yöntemle, her bir tüketici için, her saat tüketilen elektrik ilgili saatin piyasa takas fiyatı (PTF) üzerinden hesaplanarak, aylık bazlı ağırlıklı PTF ortalaması ile birim fiyatları oluşturulmaktadır. Katılımcılarımızın piyasa takas fiyatlarının (PTF) düşük olduğu saatlerde olacak şekilde üretim planlaması yapmaları halinde, en düşük maliyetli ve en avantajlı elektrik kullanmaları mümkün olabilmektedir.

ASAT ile yapılan uzun soluklu görüşmeler ve ısrarcı taleplerimiz neticesinde, sanayicilerimize uygulanan atıksu tarifesinde ve atıksu deşarj limitlerinde değişiklik yapılması sağlanmıştır. ASAT’ın uyguladığı birim fiyat tarifesinden sağlanan fayda ile atıksu birim fiyatlarında toplamda yüzde 35’e varan bir indirim sağlanmıştır.

Doğalgaz birim fiyatı BOTAŞ’tan aldığımız birim fiyat üzerinden, üzerine hiçbir ek maliyet yansıtılmadan sanayicilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Türk Telekom’la yapılan anlaşmayla fiberoptik ve mobil ağlarla örülen Antalya Organize Sanayi Bölgesinde günümüzün en önemli ihtiyaçları arasında yer alan internet erişimi ile diğer iletişim araçları, gelişen teknolojinin sağladığı son imkanlarla Bölge sanayicisinin hizmetine sunulmuştur. 

2015 yılında Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Eğitim Kalite Müdürlüğümüz, Bölge firmalarından gelen talepler doğrultusunda oluşturduğu eğitim programları ile bölgemizin bir eğitim merkezi haline gelmesini sağlamıştır. Bölge çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimine önemli katkılar sağlayan eğitim programları sayesinde bölgemiz firmalarının nitelikli eleman ihtiyacı önemli oranda giderilmiştir. 6 yılda gerçekleştirilen 400’e yakın eğitim programında 9 binden fazla eğitim sertifikası verilmiştir. Eğitimler sayesinde katılımcılarımızın hizmet içi eğitim girdilerinde 3 milyon TL tasarruf sağladığı ve Bölgedeki işçi sirkülasyonunda yüzde 17’lik bir gerileme yaşandığı tespit edilmiştir. 

Türkiye’nin geleceini belirleyecek aşağıdaki u dört alanda Antalya Organize Sanayi Bölgesinin yürüttüğü veya planladıı çalımalarınız var mıdır?

stihdam: Özellikle kadın istihdamı?

Bölgemizdeki toplam istihdamın yaklaşık yüzde 30’unu kadın çalışanlarımız oluşmaktadır. Kadınlarımızın iş hayatında daha aktif rol oynamasını çok önemsiyoruz ve sanayicilerimizi kadın istihdamını artırmaları yönünde teşvik ediyoruz. Göreve geldiğimiz ilk yıl, her sene geleneksel olarak verdiğimiz Antalya OSB Yılın En Başarılı Firmaları Ödüllerine “En Fazla Kadın İstihdamı Sağlayan Firma” ödülünü de ekledik. Amacımız Bölgemizde daha fazla kadının istihdam edilmesini sağlamaktı. Çünkü kadınların elinin değdiği her şey iyileşir, güzelleşir, katlanarak büyür. Kadınların üretim içerisinde etkin bir şekilde rol alması ekonomik büyümemizde, kalkınmamızda, gelişmemizde büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bölgemizdeki 5 bine yakın kadın çalışanın her birine kırmızı karanfiller göndererek onların bu anlamlı günü kutlar, onlara verdiğimiz değeri çiçeklerle göstermeye çalışırız. 

hracat: Bölge firmalarınızın ihracatını artırıcı veya kolaylatırıcı faaliyetleriniz?

Antalya Organize Sanayi Bölgesi firmalarının ihracat potansiyelini artırmak amacıyla 2019 yılında kurulan Antalya OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, verdiği kapsamlı ve çözüm odaklı hizmetler ile hiç ihracat yapmayan firmaların dahi uluslararası arenada varlık göstermesinde kaynak teşkil etmiştir. 

Merkezimiz, hizmet süresi boyunca Nokta Atışı İhracat Danışmanlığı yaptığı 54 Antalya OSB firmasına, 132.646 adet hedef müşteri bilgisi sunarak firmaların öncelikle doğru bilgiye, doğru bilgi ışığında da doğru pazarlara ulaşmasında önemli bir rol oynadı. Merkez uzmanları tarafından yapılan kapsamlı araştırmalar, firmalara yeni ihracat pazarlarının kapılarını açarken, ülke ve sektör hakkında hazırlanan raporlar, firmaların hedef pazar ve müşteriler için doğru fiyatlama yapmasını, dolayısıyla da rekabet gücünün ve karlılığının artmasını sağladı. 

Merkez ayrıca bu güne kadar hiç ihracat yapmamış 11firmayı uluslararası arenaya taşıyarak yaklaşık 1 buçuk milyondolarlık ihracat geliri elde etmelerine yardımcı olmuştur. Türkiye’deki diğer OSB’ler arasında bir ilk olan Sektörel Ticaret Heyet Programları ile katılımcılarımızın yeni iş birliktelikleri ve global bir vizyon kazanması sağlanmıştır. Amerika, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine düzenlenen 12’si Ticaret Bakanlığı destekli toplam 15 Sektörel Ticaret Heyet Programında, ziyaret edilen ülkelerin ilgili sektördeki kurum, kuruluş, tesis ve dünyaca ünlü fuarları ziyaret edilmiş, ekonomik iş birliği toplantıları düzenlenmiş, sanayicilerimiz ile yabancı iş insanlarının yüz yüze görüşmeler yapması sağlanmıştır.

Sektörel Ticaret Heyet Programlarımıza ilaveten, Antalya’mızın ve bölge firmalarımızın tanıtılması ve ticari fırsatların çok daha hızlı değerlendirilebilmesi amacıyla, Alım Heyeti programları düzenlenmiştir. Bölge Müdürlüğümüz organizasyonuyla gerçekleşen Hindistan ve İran Alım Heyeti programlarında, 30 üst düzey yabancı iş insanının, 132 firmamız ile 473 adet yüz yüze görüşme yapması sağlanmıştır. 

Alım ve Karma Heyet Programları öncesi, ilgili ülkelerin Bakanlık temsilcileri ile firmalarımızın yetkilileri, Bölge Müdürlüğümüzde bir araya getirilmiş, görüşmelerde katılımcılarımızın ürünlerini ve tesislerini tanıtmaları sağlanmıştır.

Ar-Ge ve novasyon: Bu iki kavram için yürüttüğünüz çalımalarınız?

2016 yılında Akdeniz Üniversitesi iş birliği ile yapılan Bölge firmalarının Ar-Ge ve İnovasyon Eğilimlerinin Tespit Edilmesine Yönelik Fizibilite Çalışması kapsamında bölgede faaliyette bulunan tesislerin tamamı ziyaret edilerek firmaların Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları mercek altına alınmıştır. Elde edilen sonuçlar bir rapor haline getirilerek tüm paydaşların dikkatine sunulmuştur. Bu çalışma aynı zamanda Teknoloji Geliştirme Bölgemizin fikri altyapısını oluşturmuştur.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi öncülüğünde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Bilim Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Genç Organize Sanayi Derneği ile imzalanan kurucu heyet protokolü ile Antalya OSB Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmuş, ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Kararın hemen akabinde Antalya OSB Teknopark İşletim A.Ş. kurulmuş, şirketin yönetim kurulunu oluşturan kurucu ortak temsilcileri ile sanayicilerimiz çalışmalara başlamıştır.

İnşai faaliyetleri büyük bir hızla devam eden Antalya OSB Teknopark’ımızda teknoloji transfer ofisi, start-up’lar, bunları destekleyen kuluçka merkezi, tasarım ofisleri ve Prototip Atölyesi  hizmet verecektir. Teknopark kurucu ortakları Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Bilim Üniversitesi’nin akademik kapasiteleri ve laboratuvar altyapıları, Antalya OSB Teknopark için önemli bir avantajdır. Bu imkanlar Teknoparkımızda yer alacak girişimciler için büyük bir fırsat yaratmaktadır. 

Teknoparkımızın organize sanayi bölgesi içinde yer alması, girişimcilerin sanayi ve üretimin tam kalbinde olmasını sağlayacak, onların teknolojik gelişimlerine büyük katkı sunacaktır. Ayrıca Teknoparkımız bünyesinde kendi Ar-Ge binalarını yapmak isteyen girişimcilerin proje başvurularını değerlendiriyoruz. Şu ana kadar sağlık, yazılım&otomasyon, biyoteknoloji, tarım, savunma sanayi, enerji gibi çok farklı sektörlerden oluşan bir mozaiğe tahsisler yapılmıştır.

Teknopark Hizmet Binamızın  içindeki ofisler de faaliyet gösterecek  start-up’lar için şimdiden  ön rezervasyonlar alınmaya başlamıştır. Bilim ve teknoloji alanındaki yeni girişimleri Antalya’ya çekmek, inovatif, katma değeri yüksek ürünlerin Antalya OSB’de üretilmesini sağlamak için Bölge sanayicilerinden oluşan bir melek yatırım ağı komisyonu kurulmuştur. Akdeniz çanağındaki 21 ülkenin melek yatırımcılarını Antalya’ya getirmek için temaslarımız sürmektedir. 2022 yılında düzenlenecek Akdeniz Melek Yatırım Forumu kısmetse, Teknoparkımız öncülüğünde  ilk defa Antalya’mızda düzenlenecektir. 

Teknoloji Geliştirme Bölgemiz ile başlattığımız Ar-Ge ve inovasyon atağı, ilkinin 2018 yılında düzenlediğimiz, ikincisini ise 2020 yılı nisan ayına planlayıp pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kaldığımız Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı Etkinliği ile desteklenmiştir. Yeni teknoloji ve metotların sanayiye kazandırılması amacıyla düzenlenen etkinlik ile üretimdeki katma değerin artırılması hedeflenmiştir. 

Alanında uzman akademisyenler ile sanayicilerden oluşan Bilim ve Danışma Kurulu, etkinliğe gönderilen 162 projeyi 11 kriter üzerinden değerlendirmiş, üç farklı kategoride dereceye girmeye hak kazanan proje sahipleri ödüllendirilmiştir. 2020 yılı nisan ayı için planlanan etkinliğe 264 proje başvurusu yapılmıştır. Etkinlik, Avrupa Birliği Bakanlığı, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği, TÜBİTAK, Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi Platformu, Türk Patent ve Marka Kurumu gibi önemli kurum ve kuruluşları desteği ile gerçekleşmiştir. Etkinlik kapsamında dönemin CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen, ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, Core Strateji Kurucusu İhsan Elgin, ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest gibi çok sayıda akademisyenin yanı sıra ekosistemin tüm paydaşları, Antalya OSB’de bir araya getirilmiştir. 

Sürdürülebilir Sanayi: Enerji, çevre yönetimi, yeil üretim, atık yönetimi vb. alanlardaki giriimleriniz?

Atıksu arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurunu, çimento fabrikalarında veya enerji geri kazanım tesislerinde ek yakıt olarak kullanılabilir hale getirecek Yerden Isıtmalı Solar Kurutma Tesisi 2015 yılında hizmete alınmıştır. Türkiye’deki diğer OSB’ler arasında bir ilk olan Çamur Kurutma Tesisi, ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneşten sağlamaktadır. Çamur kurutma tesisinin kurulması ile birlikte, işletme ve bertaraf bedellerinde ciddi tasarruflar elde edilmiştir. Yılda yaklaşık 3 bin ton çamur, lisanslı çimento fabrikalarına ek yakıt olarak kullanılmak üzere bertarafa gönderilmektedir.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Solar Çamur Kurutma Tesisi, yüzde 20 katı madde içeriğine sahip, nihai kapasitesi günlük 40 ton olan arıtma çamurunun katı madde oranını yüzde 85-95’e kadar yükseltilerek kurumasını sağlanmaktadır. Yapmış olduğumuz bu yatırımla arıtma çamuruna çözüm bulmakla kalmamış, atığını alternatif hammadde haline getirerek ülke ekonomisine de katkı sağlanmıştır.

Tesisimiz, 2017 yılına Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) ile Mühendislik Fakültesinin ortaklaşa düzenlediği “Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri-2016” kapsamında Çevre Hizmet Ödülüne layık görülmüştür.

Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların birbirlerinin atıklarından faydalanmasına imkan sağlayan Endüstriyel Simbiyoz Projesi, 2016 yılında başlamış ve 2 yıl sürmüştür. Bu süre zarfında Bölge firmalarına kapsamlı eğitimler verilmiştir. Eğitimlerde firmaların üretim departmanlarında çalışan teknik personellere simbiyoz kavramı, simbiyotik ilişkiler ve enerji verimliliğini tesislerine nasıl uyarlayacakları hakkında bilgiler aktarılmıştır. Proje kapsamında düzenlenen çalıştayda, 50’den fazla simbiyoz olanağı belirlenerek, firmalar arasında simbiyoz ağı tesis edilmiştir.  

Türkiye’deki diğer OSB’ler arasında yine bir ilk olan Bölge Müdürlüğü serasında yılda 300 bin çiçek, çalı ve ağaç gurubu bitkisi üretilmektedir. Üretilen bitkiler bedelsiz bir şekilde sanayicilerimize dağıtılıp Bölgemizin botanik bahçesine dönüşmesi sağlanmıştır. Bugün itibariyle Bölgemizin yaklaşık yüzde 85’lik bölümü, yapılan peyzaj çalışmaları sonucunda doğayla bütünleşik bir yapıya kavuşmuştur. 11 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşen Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Bölgemize 7 bin ağaç fidanı dikilmiştir. 

Bulunduğumuz alanın doğasını ve çevresini korumak, üzerinde titizlikle durduğumuz bir konudur ve hiçbir şekilde bu hassasiyetten taviz verilmemektedir. Gösterdiğimiz hassasiyetin en temiz, en yeşil ve en çevreci kategorilerinde üç farklı çevre ödülüne layık görülmüş olması, bizler açısından büyük bir onurdur. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze bağlı ekipler, 365 gün sahadadır ve Bölgemizin her daim yeşil kalması için gerekli çalışmaları sürdürmektedir. 

“Bulunduğumuz alanın doğasını ve çevresini korumak, üzerinde titizlikle durduğumuz bir konudur ve hiçbir şekilde bu hassasiyetten taviz verilmemektedir. Gösterdiğimiz hassasiyetin en temiz, en yeşil ve en çevreci kategorilerinde üç farklı çevre ödülüne layık görülmüş olması, bizler açısından büyük bir onurdur.”

Sizce Türkiye’deki OSB’lerin daha etkin ve baarılı olabilmesi için önerileriniz ne olur? Bu kapsamda OSB’lerin geleceini belirleyecek en stratejik beönerinizi bizimle paylaabilir misiniz?

Öncelikle yeni kurulacak OSB’lerin kurucu heyetinde, bölgedeki mevcut OSB’lerin de yer almasının, sanayi sektörüne önemli bir ivme ve güç katacağını düşünüyoruz. Organize sanayi bölgelerinin kuruluşunu gerçekleştiren kurumların arasına, bölgede var olan organize sanayi bölgelerinin de eklenmesi, kuruluş sürecine önemli katkılar sağlayacaktır. 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ve Uygulama Yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle, yeni OSB’lerin mevcut OSB’lerin deneyim ve kaynaklarından yararlanabilmesinin önü açılabilir. 

OSB kurucu heyetinde başta Valilik olmak üzere, yer seçimi kesinleştirilen alandaki büyükşehir belediyesi, il belediyesi, ilçe belediyesi, belde belediyesi, sanayi odası, yoksa ticaret ve sanayi odası, o da yoksa ticaret odası, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı veya il özel idaresi yer alabiliyor. Ancak kurulacak bölgede tüm gereksinimlerini yerine getirmiş, deneyim sahibi, güçlü bir OSB varsa, bu OSB kuruluş süreçlerine dahil olamıyor. OSB’lerin kanuna, yönetmeliğe ve işleyişe olan hakimiyeti, OSB kurulumda görev alan diğer kurumlara nazaran daha fazladır. OSB’lerin deneyim ve kaynaklarının sürece dahil edilmesi, her yönüyle artı değer sağlayacaktır.

Ayrıca OSB'lerin hizmet alanlarının genişletilmesi gerekmektedir. Antalya'da deniz ya da mera organize sanayi bölgeleri oluşturulabilir. Organize sanayi bölgeleri genellikle karada oluşturulacak şekilde hayal edilir ve kurgulanır. Fakat her alanda OSB oluşturulabiliriz. Deniz veya mera gibi alternatif organize sanayi bölgeleri oluşturup böylece ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabiliriz. 

Balık dünyanın en değerli besinlerinden biridir. Örneğin Gazipaşa'da sarp kıyıların karşısında bir alan ayrılarak deniz OSB yapılabilir mi, orada balık çiftlikleri kurulabilir mi? Buna bakmak gerekiyor. Korkuteli ilçesinde ekilmeyen binlerce dönüm alan bulunmaktadır. Buralara da mera OSB'si kurulabilir. 5 milyon metrekarelik bir arazide mera olur. Türkiye'nin ihtiyacı da var, hayvancılığı da geliştirmek istiyoruz. Bölgeye gidilip gerek kooperatifleşme yöntemiyle gerek hak sahiplerine yüzdelik hisse verilerek gerek satın alınarak bu iş yapılabilir.

Türkiye’deki OSB’lerin hepsini aynı statüye sahiptir. OSB’lerimizin hepsini aynı kategoride düşünmek doğru bir yaklaşım değildir. Yeni Nesil OSB kavramına karşılık gelen, kendini çok geliştirmiş, örnek OSB’lerimiz mevcuttur. OSB’ler belirlenecek kriterlere göre derecelendirilmeli ve bu derecelendirmeye göre OSB’lere daha büyük sorumluluklar verilebilmelidir.

Ülkemizdeki istikrar ve güven ortamının daha sağlam temeller üzerine oturtulması ve finansman ve kurlarla ilgili sorunların çözümünün, siyasal, sosyal ve ekonomik reformların hayata geçirilmesi ile mümkün olacağına inanıyoruz. Sanayicinin dış pazarlardaki gücünün artması ve ekonomik baskıların aşabilmesi için söz konusu reformlar, hayati önem taşımaktadır.