AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Lojistik devi, ticarette derin daralma öngörüyor

Turkishtime Dergi

Dünyadaki konteynerlerin altıda birini taşıyan ve küresel ekonomide ticaret trendini yansıtan şirketlerden biri olarak kabul edilen A.P. Moller-Maersk küresel ekonomik büyümenin ivmesini kaybettiğini belirterek konteyner hacmi tahminini aşağı yönlü revize etti.

Dünya ekonomisi için trendi yansıtan şirketlerden biri olan A.P. Moller-Maersk ticaret hacminin bu yıl toparlanacağına dair önemli bir işaret olmadığını söyleyerek küresel konteyner ticareti tahminini aşağı yönlü revize etti.

Kopenhag merkezli şirket, küresel konteyner ticaretine dair daha önce yüzde 2,5’e varan daralma tahminini revize ederek bu rakamın muhtemelen yüzde 4’ü bulacağını kaydetti.

Maersk, denizcilik endüstrisinin geri kalanıyla birlikte, pandemic sırasında tüketim mallarına olan talebin artması ve sınırlı gemi arzı sayesinde 2021 ve 2022 yıllarında kâr elde etmesi sonrası sert bir yeniden düzenlemeyle karşı karşıya.

Yeni dönemde küresel ekonomik büyüme hız kaybederken şirketler Asya’dan Avrupa ve ABD’ye yeni mal taşımak yerine mevcut stoklarla çalışmayı tercih ediyor.

Maersk tarafından yapılan açıklamada, “2022’nin dördüncü çeyreğinden bu yana gözlemlenen envanter düzeltmesi uzayacak gibi görünüyor ve bu durumun yıl sonuna dek uzaması bekleniyor. Konteyner ticareti ve lojistik hizmetleri için genel ortam zorlu olmaya devam ediyor. Şu anda yılın ikinci yarısında hacimlerde önemli bir toparlanma belirtisi yok” ifadeleri kullanıldı.