AR-GE 250


Navlun düşüşte, gemiler kızakta!

Turkishtime Dergi

Drewry Dünya Konteyner Endeksi, 5 Ekim haftasında da yüzde 1,1 düşüşle 40’lık konteyner başına 1.389,5 dolara geriledi. Yıllık bazda yüzde 62’nin üzerinde gerileyen endeks, Ocak 2022’ye göre yüzde 85’ten fazla düşüş gösterdi. İşletme maliyetlerini karşılamakta zorlanan dev konteyner operatörleri, zararı azaltmak için bazı gemileri geçici olarak hizmet dışı bıraktı.

Küresel ekonomideki yavaşlamanın konteyner taşımacılığına etkisi derinleşiyor. Bazı rotalarda navlun 7 yıl önceki seviyeye geriledi. Dev konteyner şirketleri, özellikle belirli hatlarda sefer iptallerini artırırken, maliyetleri azaltmak için bazı gemileri geçici olarak hizmet dışına aldı. Böylece eylül ayında küresel konteyner kapasitesi yıllık bazda yüzde 7 azaldı.

EKONOMİ gazetesinin haberine göre; Drewry Dünya Konteyner Endeksi, 5 Ekim haftasında yüzde 1,1 düşüşle 40’lık konteyner başına 1.389,5 dolara geriledi. Yıllık bazda yüzde 62’nin üzerinde gerileyen endeks, Ocak 2022’ye göre yüzde 85’ten fazla düşüş gösterdi. Çin-ABD ve Çin-Avrupa hattında ise endeks 2016 seviyelerini gördü.

Şangay'dan Rotterdam'a, Rotterdam'dan Şangay'a ve New York'tan Rotterdam'a navlun oranları yüzde 2 düşüşle 1.027 dolara düştü. Benzer şekilde, Şangay'dan Cenova'ya, Şanghay'dan Los Angeles'a ve Los Angeles'tan Şangay'a tarifeler yüzde 1 düşüşle 40’lık konteyner başına sırasıyla 1.471 dolar, 1.998 dolar ve 822 dolar seviyesine geldi.

Diğer yandan, The Wall Street Journal'ın (WSJ) haberine göre, bu düşüş gemi işletmecileri için zorluklar yaratıyor. Seferlerin mevcut oranlarda kârsız hale geldiği belirtiliyor. Pandemi döneminde ise konteyner devleri 10 yılda yapamadıkları karı 1 yılda yapmıştı.

Asya'dan ABD ve Avrupa'ya kargo taşımacılığına yönelik günlük piyasa fiyatları, 2022'nin başından bu yana yüzde 90'a kadar düşmüş durumda. Dev konteyner operatörlerinin bu düşüşe, özellikle Çin limanlarından ABD'nin Batı Kıyısı'na giden rotadaki seferleri iptal ederek yanıt verdiği belirtiliyor. Bu eğilimin Çin'deki üretim tesislerinin atıl olduğu Altın Hafta tatilinin ardından da devam etmesi bekleniyor.

Küresel uzmanlar, armatörlerin en büyük müşterileri arasında olan perakendecilerin stok miktarının azaldığını ancak hala pandemi öncesi seviyelerde olduğunu belirterek, bu durumun gelecek dönem siparişlerdeki azalmaya işaret ettiğini belirtiyor. Spot piyasa oranları çökerken, uzun vadeli nakliye sözleşmeleri olan büyük perakendecilerin bu yıl okyanus nakliye giderlerinde bir düşüş görüldüğü belirtildi. Ancak taşıyıcılar ve nakliyatçılar arasında ücretler konusunda yapılan müzakereler daha sık ve tartışmalı hale geldi.