ARGE 250


UMAT İpsala İbrahim Girgin Tır Parkı hizmete açıldı

Turkishtime Dergi

Umat İpsala İbrahim Girgin Tır Parkı’nın ve modernizasyonu tamamlanan Pazarkule Sınır Kapısı'nın açılışı gerçekleştirildi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, son yıllarda Türkiye’de modernizasyonu tamamlanan gümrük kapılarına işaret ederek, "En hızlı gümrük kapıları Türkiye’de” dedi.

Türkiye’den Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı yakınındaki 400 tır ve 100 küçük araç kapasiteli Umat İpsala İbrahim Girgin Tır Parkı’nın ve modernizasyonu tamamlanan Pazarkule Sınır Kapısı'nın açılışı gerçekleştirildi. Tır parkına, geçirdiği rahatsızlık sonucu 2021 yılında vefat eden İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin’in ismi verildi.

Ticaret Bakanı Bolat, Türkiye’nin en önemli 12 gümrük kapısının TOBB tarafından yenilendiğini ve modernleştirildiğini anlattı. Türkiye’de şu anda toplamda 170 gümrük kapısının bulunduğunu, bunun 152’sinin fiilen işlediğini dile getiren Bolat, şu açıklamalarda bulundu: “Avrupa ülkelerine gidebilirsiniz, komşu ülkeleri görebilirsiniz. Batıda, doğuda, güneyde, kuzeyde en modern, en hızlı işleyen gümrük kapıları Türkiye’de. Ticaret Bakanlığı olarak bizim yaptığımız çalışmalar hem de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bünyesinde GTİ ve Umat ile yaptığımız çalışmalar çok başarılı iş birliği projeleri olarak tarihe geçmiştir. Bakın İpsala dünyanın en modern kapısı olarak ödül aldı. Burada 2021’de günlük 481 ticari araç yani tırlar giriş çıkış yaparken bu rakam 2022’de 550’ye yükseldi ve geçen yıl 4 milyar dolar ihracatımızı İpsala sınır kapısından yapmayı başardık. 2021’de günlük 375 yolcu aracı giriş- çıkış yaparken bu sayı, 2022 yılında 1.200 araca çıktı. Yap-işlet- devret modeliyle İpsala Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu 2021 Haziran’da tamamlandı ve modern tesisler meydana geldi.”

Modernizasyonu tamamlanan Pazarkule Sınır Kapısı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada ise Bakan Bolat, "Yap-İşlet-Devret modeli çerçevesinde gerçekleştirilen modernizasyon öncesinde, 3 buçuk dönüm saha içerisinde 2 peronda hizmet verilmekte iken projenin tamamlanması ile Pazarkule Gümrük Kapısı, 23 dönüm üzerinde toplam 6 peronda hizmet verir hale gelmiştir" dedi.

TOBB 12 sınır kapısını modernize etti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İpsala’nın Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu belirterek, burasının aynı zamanda verimli tarım alanlarıyla Türkiye’yi doyuran, kıymetli ve bereketli bir yer olarak öne çıktığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “İşte biz de ulaşımın ve tarımın merkezi İpsala’ya yakışan eserler kazandırmak için çalıştık. İpsala Sınır Kapısı’nı modernize etmek üzere, Trakya’daki oda ve borsalarımızda birlikte, 2001’de Umat’ı kurduk. Sonrasında tam 150 günde, İpsala Sınır Kapısı’nı modernize ettik ve 2002’de hizmete açtık. Hem şehrimize ve hem de ülkemize kazandırdık.” diye konuştu.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ihracatının 3’te birini kara yoluyla yaptığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef uzun yıllardır sınır kapılarımızı ihmal etmiştik. Kilometrelerce uzayan kamyonları hep beraber seyrediyorduk. İpsala’da sağladığımız başarı örnek oldu ve yolumuzu açtı. Daha sonra diğer kara gümrük kapıları modernizasyonu, işte burada, İpsala’da yazılan başarı hikayesi sayesinde ortaya çıktı. Tüm kara gümrük kapılarını modernize etmeye başladık. Bunu yaparken devlete tek kuruş maliyet yüklemedik. 12 sınır kapımızı, en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yeniledik ve ülkemize kazandırdık.” Hisarcıklıoğlu, modernize edilen Pazarkule Sınır Kapısı'nın açılışında, ekonominin temel kuralının ticaret varsa para, para varsa zenginlik, zenginlik varsa huzur olduğunu ve TOBB olarak bu vizyonla hareket ettiklerini söyledi. TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Başkanı Arif Parmaksız da Pazarkule Sınır Kapısı modernize çalışmasının 100 milyon liralık bütçeyle yapıldığını belirtti.