ARGE 250


Yalçın Ayaydın: “Gündemimizde omnichannel var”  

Barış Soydan

 

Ayaydın&Miroglio Grup'un beş yıllık planlamasında öncelik omnichannel'ın. Süreci mağaza, mobil, bilgisayar üzerinden alışverişe odakladılar. Ayaydın&Miroglio Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Müşteriye her kanaldan ulaşmak istiyoruz” diyor.

Ayaydın&Miroglio Grup önümüzdeki beş yıl için planlarını oluşturmuş durumda. Öncelik omnichannel'ın. Müşteriye her kanaldan ulaşmak istiyorlar. Fiziki mağazalar kadar online'ı da önemsiyorlar. Çünkü online, bugün toplam cironun yüzde 6'sına sahip olsa da 10 yıl içinde yüzde 20'lere ulaşması bekleniyor. Uzun vadede ise hedef global bir marka olmak. Bu hedefe giden yolu Ayaydın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın ile konuştuk....

Ayaydın Grup çatısı altında kaç marka yer alıyor? Bu markalara yönelik büyüme stratejiniz gelecek dönemde ne olacak? Grup'a yeni markalar eklenecek mi?

Ayaydın&Miroglio grubu çatısı altında üç ayrı kadın giyim markamız bulunuyor. İpekyol,  Türk kadınının 7 gün 24 saat tüm giyim ihtiyaçlarına cevap verebilecek, kaliteli ve modern koleksiyon yapısı ile sektörde kalite denilince akla gelen ilk marka olarak konumlanıyor. Twist markası, 1997 yılında, genç kızlar ve kendini genç hisseden her yaştaki kadınlar için yaratıldı.  Machka ise Türkiye’nin ilk “prêt-à-porter” markası. Koleksiyonu dünya çapında tanınmış moda tasarımcısı Ece Ege/Dice Kayek tarafından hazırlanan, feminen ve post-romantik Machka, kurulduğu 2005 yılından bu yana Türkiye’nin en prestijli markaları arasında yer alıyor. Yatırımlarımızı bu markalar üzerine yaparak, uluslararası pazarlarda markalarımızı büyütmeyi planlıyoruz.

Yurtdışı faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Yurtdışında özelikle Orta Doğu pazarında faaliyetlerimiz sürüyor ve her geçen gün yurtdışındaki mağaza sayımızı artırıyoruz. Şu anda Kıbrıs, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Kuzey Irak, Azerbaycan, Suudi Arabistan olmak üzere yedi ülkede 15 mağazamız bulunuyor. Bu bölgenin en önemli alışveriş lokasyonlarında mağazalarımızı açıyoruz.

Online perakendecilikte ne kadar aktifsiniz?

Mağazacılık trendleri de moda trendleri gibi her geçen gün hızla değişiyor. Artık fiziki ya da online mağazaları birbirinden bağımsız düşünmek mümkün değil. Dolayısıyla bizim de uzun dönem planlarımız arasında en önemli gündemimiz, omnichannel. Müşterilerimize marka deneyimini her kanaldan, aynı şekilde, hızlı bir biçimde sunmak istiyoruz.

Moda perakendesinde tüketicinin alışveriş refleksleri neler? Siz bu reflekslere nasıl karşılık veriyorsunuz?

Bizim müşterimiz modayı içinde bulunduğu sezonda üzerinde taşımaktan memnuniyet duyuyor.  Giydiği kıyafetin onu mutlu ediyor olması, kaliteli olması ve rahatlık beklentisi ağır basıyor. Bizler ise müşteri sadakati yolunda 2015 yılında İpekyol markası için kapsamlı bir CRM projesine başladık. Müşterinin beklentisine maksimumda cevap vermek üzere elimizdeki tüm müşteri bilgi tabanını masaya yatırıp yeni bir kurgu ile müşterilerimize en iyi hizmeti veriyoruz.

Grup 2015 yılını nasıl kapattı? 2016 ve sonrası için büyüme planları nedir?

2015, Türkiye ekonomisi için zor bir yıl oldu. Ülkede gerçekleşen iki seçim, piyasalarda ciddi belirsizlik yarattığı için hem ekonomiyi hem de perakende sektörünü olumsuz etkiledi. Bu olumsuzluklara rağmen 2015 yılında büyüme hedefimiz doğrultusunda ilerledik.  2015 yılında hedefimiz olan  yüzde 20 büyümeyi gerçekleştirdik. Bu doğrultuda, grubumuzun 2016 yılında da minimum yüzde 20 büyüyeceğini öngörüyoruz.

Grup adına uzun vadeli hedefleriniz neler?

Hedefimiz hep daha iyisine ulaşmak ve başarmak. Önümüzdeki dönem içerisinde hedefimiz; grup markalarımız ile ulaştığımız hedef kitlemizi büyüterek daha çok insana ulaşmak. Gelişmek ve sağlam adımlarla ilerlemek. Grup markalarımızı global marka haline getirmek.

 

 

MARKA YARATMANIN YOLU TASARIMDAN GEÇİYOR

HİLAL TUNÇ

Ayaydın&Miroglio Group Kreatif Direktör

İpekyol'un geleceğe taşınan bir marka olmasının elbette pek çok nedeni var. İyi yönetim, pazarlama stratejileri, dönemi iyi okumak gibi...Peki tasarım bu başarının ne kadarını kapsıyor?

“Marka olabilmek özellikle iyi bilinen bir marka olabilmek çok uzun bir süreç. Markanın farklılaşması ürün tasarımlarının güçlü olmasından geçiyor. Tasarımın hemen arkasından tabii ki doğru pazarlama stratejileri, iyi bir marka yönetimi, müşteri hizmetleri, satış süreci ve satış sonrası gibi faktörlerle desteklendiğinde başarı sağlanabilir. Hepsini bir makinenin dişlileri gibi düşünün. Hiçbiri birinden bağımsız değildir. Bununla beraber tasarım süreci marka yaratmanın olmazsa olmazıdır. Teknolojinin hızlı gelişimi, dünyadaki trendleri de baş döndürecek hızda değiştiriyor. Eskiden sadece yaz ve kış sezonu olmak üzere iki sezon vardı. Şimdi çok büyük moda evleri dahil neredeyse tüm markalar mutlaka geçiş koleksiyonlarını hazırlıyor. Sürekli yeni bir şeyler sunma yarışındalar.  Haliyle her gün yeni bir şeye uyanıyoruz. Biz de İpekyol olarak bu değişime aynı hızda cevap veriyoruz.”