ARGE 250


Yaşlılara teknoloji satmanın 4 sırrı

Barış Soydan

60 yaş üstü kişilee yönelik teknoloji pazarı halen dünyada da yeterince işlenmiş sayılmaz. İlk kez bu yıl Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda ana temalardan biri yaşlılar için uygulamalar idi. Ve bu segmentteki örnekler verimli bir pazarın habercisiydi adeta. Araştırma şirketlerine göre, 60 yaş üstü teknoloji tüketimi 2018’e kadar yılda ikiye katlanarak büyüyecek. Ancak bu kitleye uygulama çözümleri üretmek kolay değil. İşte girişimcilerin dikkat etmesi gereken dört nokta...

 

1- İhtiyaca yönelik uygulamalar geliştirin

Araştırmalar 60 yaş üstü kitlenin çok sayıda özellikle ilgilenmediğini ortaya koyuyor. Sadece belli ve net amacı olan uygulamalar geliştirin, gereksiz güncellemelerden kaçının.

 

2- Süreçleri sadeleştiren alanlara bakın

Bütçe yönetimi ya da gayrimenkul satışı gibi 60 yaş üstü kullanıcıların sıklıkla kullanacakları ancak öte yandan hayatını kolaylaştıracak sadelikte uygulamalar geliştirin.

 

3- Özgün jargon kullanmayın

Teknoloji aynı zamanda yeniliğin dili demektir. Ancak bu 60 yaş üstü hedef kitle için geçerli olmayabilir. Bu yüzden uygulamanızda yeni jargonlar içeren yazılım dillerinden kaçının.

 

4- 60 yaş üstü danışman istihdam edin

Bazen hedef kitlenizi anlamanın en kısa yolu, hedef kitlenizden birini danışmanız yapmanızdır.