Turkishtime AR-GE 250


Aracısız ticaret: Network marketing

Turkishtime Dergi

Nazan ÖZDEMİR

Network marketing doğrudan satış yönteminin, yeni yüzyılda çok daha geliştirilmiş halidir ve 80 yıllık bir geçmişi vardır. Artık bir çok üniversitede network marketing dersleri veriliyor. Günümüzde 500’e yakın network marketing şirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Dünyada özellikle de gelişmiş ülkelerde kabul gören farklı bir ticari yoldur.

21. yüzyılda pazarın ve teknolojinin verdiği destekle sistem olabildiğince gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Bugünlerde sistem ilk doğduğu gün gibi tavsiye mantığıyla devam etmekle birlikte, çok katlı pazarlama (multi level marketing) yani franchise sistemi ile çalışan yapısıyla kendisini oldukça geliştirmiştir. Doğduğu ülkeyi çoktan aşan sistem ülkemizde istenilen yerine gelememiş olmasına rağmen yaklaşık milyonları aşan katılımcısıyla müthiş bir hızla yayılmaktadır.

Network marketing kimine göre ev kadını işi, kimine göre saadet zinciri, kimine göre kısa yoldan köşeyi dönme işi, kimine göre risk almadan yapılacak büyük bir iş ve sektördür, yani kişinin bakış açısına göre değişir. Tabiki her sektörün iyileri ve kötüleri var. Peki doğru bir network firması nasıl ayırt edilir?

Doğru network nasıl anlaşılır?

Öncelikle bilinmesi gereken konu, yaygın ihtiyaç olan gerçek bir ürün olmalı sistemde, tıpkı marketler gibi. Yani ‘ürün bahane, gelir şahane’ diyen firmalardan uzak durmalı.

İkinci olarak çalışılacak network firması üretici olmalı ve ürün fiyatları muadillerinden daha fazla olmamalı. En önemlisi de giriş ücreti, aidat, yıllık yenileme ve paket zorunluluğu olmamalı, yani herkesin günlük tüketim yaptığı bir market şeklide çalışmalı sistem. Çünkü network marketing, daha kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler kullanmak isteyen insanlara, ürünleri aracısız olarak ulaştırılmasının mükemmel bir yoludur. Bu alanda çalışma yapan distribütörler bir taraftan akıllı tüketici ağı oluştururken, diğer taraftan franchise sistemde bayilikler vererek, kendi yaptığının aynısını yapan iş ortakları edinir.

Kaliteyi uygun fiyata almanın yoludur

Network marketing firmaları günlük hayatımızda marketten aldığımız ürünleri, araya toptancılar, perakendeciler ve reklam giderleri olmadan, aracısız olarak doğrudan tüketiciye ulaştırır. Böylece akıllı tüketiciler daha kaliteli ürünü daha uygun fiyata almış olur. Ürün satma zorunluluğu yoktur, Doğrudan satış işi değildir, üretici firmadan alışveriş sistemi ve bunun tavsiye edilmesidir. Bu nedenle Network Marketing firmaları ürün kalitesine önem vermek zorundadır. Çünkü reklam olmadan sürdürülebilir bir ticaret oluşturmanın tek yolu, kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler ile müşteri memnuniyeti sağlamaktır.

Network marketing sisteminin ekonomik yararları

Network marketing aklını, emeğini ve zamanını kullanarak kazanç elde etmenin bir yoludur. Büyük sermaye gerekmez, uygulanabilir basit bir sistemle çalışıp, her kesimden insanın kazanmasını sağlar. Bu sistemde iş insanları, kamu çalışanları, özel sektörde çalışanlar olmak üzere ister yarı zamanlı, ister tam zamanlı milyonlarca çalışan ve tüketiciler bulunuyor. Bu nedenle de sektör kriz durumlarında hızlı büyüme gösterir.

Sistemin ekonomiye olan faydalarından bahsetmek gerekirse makro ekonomik sorunlardan olan işsizlik, bu sistem sayesinde azalmaktadır. Büyük bir istihdam yoludur ve günümüzde yaklaşık 500 milyon kişi bu sistemde çalışmalar yaptığını düşünürsek, sektörün gördüğü rağbet hakkında bir fikrimiz olur. İnsanlara kendi günlük tüketim ürünlerini alarak başlayabilecekleri basit bir iştir.

Üreticiye sağladığı avantajlar ise önemsiz gibi görünen fakat devler liginde çok önemli etmenlerdir. Bunlara en önemli etmen olan satış ağıyla başlayabiliriz. Küçük bir adım ile binlerce hatta milyonlarca bir dağıtım ağına ulaşılabilir. Bir diğer yönü yukarıda da anlatıldığı gibi geleneksel dağıtım yöntemi yani üretici, toptancı, perakendeci sisteminden çok daha uygun maliyetle dağıtıldığından fiyat rekabeti olarak ezici bir üstünlüğü vardır.

Aynı zamanda sisteme katılanlar sayesinde hazır müşteri portföyü vardır. Büyük bir gider kalemi olan reklam bütçelerin kullanıcı ve distribütörlere dağıtan bir sistemdir. Çünkü kullanıcılar ve iş yapanlar, aynı zamanda tanıtım ve reklam yaparlar. Ürünün ve sistemin gücüyle, reklam olmadan yaklaşık 50 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşan bu ticaret yolu, özellikle önümüzdeki global kriz nedeniyle daha da hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye’de de esnek çalışma yasalarıyla yasal bir ticari sistem olarak yerini almış bulunuyor.

Franchise sistemin gelişmiş hali: Çok Katlı Pazarlama

Çok Katlı Pazarlama alanında bazı markalar, çoğu firmanın geleneksel yöntemlerle ulaşamadığı müşterilere ulaşarak, sürdürülebilir ve kalıcı başarılar gösterdiler. Forever Living products, Amway, Herballife, Oriflame gibi pek çok büyük şirket bugün gelirlerinin tamamını Çok Katlı Pazarlama yöntemiyle elde ederler. L’Oréal, The Virgin Group, Unilever, Yves Rocher gibi büyük şirketler de doğrudan satış şirketleriyle iş birliği yapıp doğrudan satış yöntemlerini kullanırlar.
Son zamanlarda Türkiye’de de birçok banka ve gsm şirketleri “arkadaşını getir, bonus kazan” ya da “arkadaşını getir, dakika kazan” vb. network marketing yöntemlerini kullanarak reklamlar yapar oldular. Çünkü yaşanan reklam kirliliği içerisinde tüketiciye ulaşmanın maliyeti, zorlukları karşısında, tüketicinin “tüketimden gelen gücünün” farkına vardılar. Ülker grubu da bu sistemi kurmaya başladı. Ayrıca bir markadan franchise almanın maliyetleri oldukça yüksek ve klasik ticaret risklerle dolu bir yol.

Çok katlı pazarlama Network markting ise, kişilerin günlük tüketimleri üzerinden franchise sistem oluşturup bayilikler vererek, hem kişilerin marketini değiştirmesini ve aynı sistemi bayilerinin de uygulamasını sağlayarak büyük bir kitleye ve gelire erişim sağlar. Bir çınar ağacı gibi dallarınızı büyütüp, bayilerinizin kazançlarını arttırarak gelirler büyür ve ömür boyu gelirler elde ederek ve kazanımlarınızı miras bırakma şansına sahip olursunuz.

Çok Katlı Pazarlama/Network Markting Avantajları

• 80 yıldır süren, kanıtlanmış bir sistem içerisinde çalışmalar yaparak, çok iyi bir gelir elde edebilirsiniz,
• Çocuklarınıza miras bırakabileceğiniz kalıcı ömür boyu gelir ulaşabilirsiniz,
• Unutulmaz ödül ve yurtiçi/yurtdışı tatillere gidebilirsiniz,
• Dünyaca tanınmış popüler ürünleri çok uygun fiyatlara kullanabilirsiniz,
• İnanılmaz güzel bir arkadaşlık grubuyla tanışabilir ve sosyalleşebilirsiniz,
• Hayatınıza yeni bir heyecan, hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
• Mesai koşturması yaşamadan, özgür olmanın tadına varırsınız,
• Kaliteli, çevre dostu, sıhhatli ürünlere avantajlı fiyatlarla ulaşabilirsiniz.
• Ayrıca bu işte kaybedecek hiçbir şeyiniz yok, hiçbir riskiniz yok.
• Dünya’nın en kolay işi değil, ancak sizin için getirisi en fazla olabilir.

Türkiye pazarının durumu
Şu anda sahip olduğumuz ürün gamıyla sadece Türkiye’de senelik pazar potansiyeli yaklaşık 400 milyar TL. Network marketing sektörüne talebin senelik artış oranı ise %10-15. Bugün Türkiye’de bu dev pazarın yüzde 0,01’inden daha azına sahibiz.

Özellikle son 5 yılda ciddi oranda artan sağlıklı yaşam isteğini göz önünde bulundurduğumuz zaman büyük bir fırsat olduğu çok açıktır.

Bu yazımda sizleri detaylara boğmadan, olabildiğince basit network marketing hakkında fikriniz olmasını amaçladım. Daha sonraki yazılarımda bu ana başlıklar üzerine biraz daha detaylı bilgiler paylaşmak istiyorum. Umuyorum az bilinen bu ticaret yolu hakkında fikriniz olmasına yardımcı olabilmişimdir.

 

Nazan Özdemir hakkında:
1966 Sivas doğumlu olan Nazan Özdemir Boğaziçi Üniversitesi Elektronik bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar basın, yayın, medya ve reklam sektöründe çalışmalar yaptı. 2010 yılından bu yana ise sağlık ve güzellik alanında, uluslararası bir firmada kendi işini yapıyor.