ARGE 250


CMO'ları ideal CEO adayları yapan 5 temel özellik

Turkishtime Dergi

Son zamanlarda çok fazla pazarlama alanından yükselip CEO koltuğuna oturan başarılı iş insanları karşımıza çıkıyor. Sizler için CMO’ları (Pazarlama Direktörü) CEO pozisyonuna en uygun aday yapan 5 temel nedeni sıraladık:

1. Çünkü hep iletişim halindeler

Eğer bir pazarlama uzmanı insanları dinlemeye hevesliyse, yükselmesi işten bile değil. Ürünler hakkında olumlu ya da olumsuz dönüşler alması onları sürekli birilerini dinlemek durumunda bırakıyor. Sürekli iletişimde olan pazarlama uzmanları, bu süreçte farklı bakış açıları da kazanıyor. Bu da onları CEO adayı yapan özelliklerden.

2. Çünkü hem iş insanı hem de pazarlama uzmanılar

Kariyerlerinde her zaman göz önünde bulundurmaları gereken konu, iyi bir iş insanının da temel konusudur: kar-zarar. Pazarlama uzmanlığından önce iş adamı kimlikleri olan CMO’lar, bu iki becerilerini harmanlayabildikleri için iyi CEO adaylar oluyorlar.

3. Çünkü şirketlerin yaratıcı liderlere ihtiyacı var

Her ne kadar bu kişiden kişiye göre değişebilecek olsa da pazarlama uzmanlarının yaratıcı oldukları bilinen gerçeklerden. Hayalperest olmadan, gerçekçi yaratıcılıklarıyla birlikte iletişimi de güçlü olan pazarlama liderleri şirketi yukarıya taşıyabilir. Bu özellikleri de iyi bir CEO’da olması gereken bir özellik değil mi zaten?

4. Çünkü CEO ile beraber çalışıyorlar

Stratejik planları sürdürürken iş modellerini de gözden geçiren CMO’lar, şirket için çok kritik bu aşamalardan CEO ile sürdürülen yakın ilişkilerle geçerler. Geleneksel olarak genel müdürün görevi olan bu alanlarda birlikte çalışan CMO’lar, gelecekte CEO koltuğu için ilk tercihlerden oluyor.

5. Çünkü stratejik vizyona sahipler

Rakiplerini de bir yandan takip eden pazarlama uzmanları, hızlı ve kararlı hareket etmeliler. Sürekli değişen dengelere de ayak uyduruyor olmalılar. Liderlik özelliği de varsa ürünler hakkında stratejik vizyona sahip pazarlama uzmanları, kariyerlerinde kazandıkları tecrübelerle cesurlarsa, iyi birer CEO da olabilirler.