ARGE 250


Az parayla çok etkili pazarlama yapmanın 5 yolu

Turkishtime Dergi

Markanın tanıtımını yapma konusunda en yaygın tavsiye 'harika bir içerik hazırla!' Peki nasıl? Bunun için çok büyük bütçeye gerçekten ihtiyaç var mı? İhtiyacınız yok demek fazla iddaalı olur. Zira iletişimi büyütmek için bütçenin de artması gerekir. Fakat X3 diDigital CEO'su Alex Jasin düşük bütçeyle pazarlama iletişimine başlamanın ipuçlarını verdi. Başlangıç aşamasındaki bir marka için işte o öneriler...

1- Doğru iletişim türü

En etkili iletişim türü bulmanız önemli. Zira birçok türde içerik üretmek için bütçenizi artırmanızı gerektirecektir. Blog postları, videolar ya da infografikler... Tüm yolların masrafları hesaplamakla başlayabilirsiniz. Ve masraf - fayda hesabını yaptığınızda en yararlı olanı seçmeniz kolay olacaktır. En fazla trafik ve etkileşim alacağınız yolu bulmanız mümkün olacaktır.

2- Çok değil, kaliteli içerik

En çok yapılan yanlışlardan biri sayıca fazla içerik üretmeye çalışırken içeriklerin kalitesini düşürmek oluyor. İnsanları içeriği nispeten boş konularla sık sık rahatsız etmek ne derece doğru? Bunun yerine üzerine iyi çalışılmış, istenilen kitleye daha net ulaşmayı hedefleyen sayılı içerik üretebilirsiniz.

3- Veriminizi artırın

En önemli endişeniz veriminiz olmalı. Yaratıcılığa, planlamaya ve tanıtıma harcadığınız zamanı düşünün. Vaktiniz değerli. Ve siz bunlara bu kadar vakit harcarken tüm kaynaklarınızı bu alana aktarmalısınız. Bunca emeğin boşa çıkmasını istemezsiniz değil mi? Ürettiğiniz içeriğin devamını da getirecek ekibi kurmanız önemli. Bu sizin hızlı ve daha verimli içerik üretmenizi sağlayacaktır. Stratejinizi belirleyin. Gerektiğinde dışardan destek alın. Kısa zamanda nitelikli iş çıkarmaya başlayacağınızı göreceksiniz.

4- Harika içerikleri bedavaya edinin

Harika içerik kısmının tamam olduğunu varsayıyoruz. Peki bu içerikleri nasıl bedavaya yayımlayabilirsiniz? Önce konuk yazarlarla başlayın. Yazılarını sizinle paylaşmak isteyen yazarlar, sizinle birlikte gelişmek isteyen içerik üreticilerini bulun. Paylaşım alanınız geliştikçe daha büyük kitlelere hitap eden kişiler sizlerle çalışmak isteyecektir. Birbirinize fayda sağlayacağınız bir alan oluşturmaya çalışın. Bu da dikkatli ve planlı çalışma gerektirir.

5- Önceliğiniz kalite

Yaptığınız her şeyde önceliğiniz kalite olsun. Elinizdeki kaynağı en kaliteli şekilde nasıl kullanabileceğinize odaklanın. Zamanı en kaliteli nasıl kullanabilirsiniz? Dışardan destek mi almalısınız?  Zaman ve paranızı harcarken planlı davranın. Diğer kampanyaları dikkatle takip edin ve öğrenmeye çalışın.