AR-GE 250


Facebook Messenger'a reklam geliyor

Turkishtime Dergi

Facebook'un anlık mesajlaşma uygulaması Messenger'da artık reklamlar görünmeye başlayacak. Aylık aktif kullanıcı sayısı 1,2 milyonu aşan Facebook Messenger'dan aylık paylaşılan mesaj sayısı 2 milyarı aşkın.

Bir süredir Avustralya ve Tayland'da test edilen reklam özelliği temmuz ayı içerisinde tüm kullanıcılar için aktif duruma getirilecek. İlk aşamada Facebook kullanıcılarının sınırlı bir bölümü reklamları görebilecek. Ay sonunda ise bütün Messenger kullanıcıları reklamları görmeye başlayacak.

Markalara Facebook kullanıcılarına ulaşarak reklam alanında önemli kolaylık sağlayan bu yenilik, Haber Akışı’nın yanı sıra Instagram ve Audience Network üzerinden de reklam verme olanağı sunuyor. Kullanıcılar, Messenger’ın mobil uygulamasında yer alan reklamlara tıkladıklarında, Messenger ya da yönlendirilecekleri sayfa üzerinden marka ile doğrudan iletişim kurabiliyor.

Messenger Ürün Şefi Stan Chudnovski de konuya ilişkin şu açıklamada bulundu;

"Reklamlar sayesinde milyar dolarla kazanan ve bu şekilde ayakta duran şirketler olarak reklam uygulamalarını sürdürmek konusunda en ufak bir tereddüdümüz yok. Şu anda şirket olarak reklamlardan kâr elde ediyoruz. Kullanıcıların hoşuna gitmeyebilir ama reklamlardan vazgeçmemizi kimse beklemesin."