ARGE 250


Kraliçe’den marka dersleri

Barış Soydan

İngiliz monarşisinin kamuoyundaki popülaritesinin adından Elizabeth’in marka yönetimi de rol oynuyor.

İngiltere monarşisinin en uzun dönemine imza atan Kraliçe Elizabeth’in başarısı şirketler için marka dersleri içeriyor. Brand Finance’e göre 2012’den bu yana İngiliz Kraliyeti’nin marka değeri 67 milyar dolardan 85 milyar dolara çıktı. Bunda Elizabeth’in izlediği çizginin rolü de büyük. İşte Elizabeth’ten markalara üç önemli ders...

Sadelik temeldir

Buckingham Sarayı'nın gösterişine rağmen Kraliçe görece mütevazı yaşamıyla dikkat çekti. Giyimi şatafatlı olmadı. Herkesin tercih ettiği yiyecekler yedi. Televizyonda “Inspector Morse” serisinin tutkunu oldu. Bütün bunlar anketlerde en sempatik monarşi sonucu elde etmesine yol açtı.

Tepeden aşağıya herkese ulaşın

Elizabeth hanedanlığı sırasında 116 ülkeye 265 ziyaret gerçekleştirdi. Bu onu en çok seyahat eden monark yaptı. Birçok kuruluşa göre bu ziyaretler sadece kraliyetin değil İngiltere’nin imajında ve dış politikasında önemli rol oynadı. Markanızın da Elizabeth gibi küresel olması ve her gruptan insana ulaşıyor olması büyümek için bir anahtar.

İçinizdeki ‘markaları’ iyi yönetin

Prens William ve Kate Middleton’un düğünü öncesi Kraliyet’in Kate’in tarzını tasvip etmediği yönünde haberler çıktı. Kraliçe ise ailenin yeni üyesinin sosyal sorumluluk ve çalışma etiğine dikkat çekti. Kraliçe’nin bu yol göstermesiyle İngiliz monarşisi sosyal sorumluluk konusunda Kate Middleton’ın imajından da faydalanır oldu.