ARGE 250


“Marketing Konseyi”: E-ticaret krizi yeni değer teklifiyle aşılır

Turkishtime Dergi

Marketing dünyasının önde gelen akademisyenleri Turkishtime için “Marketing Konseyi” oluşturdu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Pınar Büyükbalcı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç Dr. Elif Karaosmanoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülberk G. Salman ile Dr. Selçuk Tuzcuoğlu, Sophisto Dijital Ajansı’nın sahibi Emin Görgün ile birlikte, ilk toplantıda masaya Markafoni ve Bukoli’nin kapanmasıyla gündeme gelen “E-ticarette neler oluyor?” sorusunu yatırdı.

 

İşte öne çıkanlar:

 

  • "Bugün ticaret sitelerinin içerisine girdikleri kriz yeni bir değer teklifi oluşturamamaları ile alakalı ki, Markafoni’nin de en temelde başardığı şey kulüp alışverişi mantığı idi"

 

  • Girişimcilik derslerinde müşteri segmentasyonu yaparken anlattığımız şey tam da söylediğiniz gibi Behavioral Pattern, yani “davranış örüntüsü temelli” segmentasyon diyoruz. Gerçekten artık tüketicinin şu yaşta, şu cinsiyette diye değil, persona olarak tanımlaması gerekiyor. “Anadolu yakasında oturan, işe gitmek için vapuru kullanan, kahvesini alıp vapura binen” gibi, mümkün olduğu kadar tüketicinin bir gününü ve o günün içindeki davranışlarını temel alarak tanımlamak gerekli. Bu gruptaki insanlar nasıl yaşarlar, ne beklerler, ne yaparlar? Bunu yapabilmek için de perakendecinin sistemden insanların davranışlarına yönelik mümkün olduğu kadar çok veri çekmesi gerekiyor.

 

  • “Anadolu yakasında oturan, işe gitmek için vapuru kullanan, kahvesini alıp vapura binen” gibi, mümkün olduğu kadar tüketicinin bir gününü ve o günün içindeki davranışlarını temel alarak tanımlamak gerekli. Bu gruptaki insanlar nasıl yaşarlar, ne beklerler, ne yaparlar? Bunu yapabilmek için de perakendecinin sistemden insanların davranışlarına yönelik mümkün olduğu kadar çok veri çekmesi gerekiyor."

Marketing Konseyi'nin toplantısında konuşulanlar Turkishtime'ın Ağustos sayısında. Marketing Konseyi, pazarlama dünyasının önde gelen akademisyenlerinin katılımıyla daha da büyüyecek.