ARGE 250


Dünyanın en çok aranan pozisyonu

Ersin Kaplan

Artan siber güvenlik ihtiyacı şirketlerin yönetimlerinde yeni pozisyonların sivrilmesine yol açıyor. Yeni C-suiti üyesi Chief Information Securities Officer (CISO) pozisyonu en çok maaş artışı yaşanan pozisyonlar arasında.

Geçtiğimiz aylarda özellikle bir start-up kurmak için siber güvenlik sektörünün ne kadar uygun olduğunu yazmıştık. Yalnızca startuplar için değil kariyer basamaklarında tırmanmak isteyen yetenekler için de siber güvenlik çok şey vaat ediyor. Şirketlerin siber güvenlik birimleri en az pazarlama birimleri kadar önem kazanmış durumda. ABD’li araştırma şirketi Payscale’in Fortune 500 şirketleri arasında yaptığı araştırma da bunu ortaya koyuyor. Şirket yönetimlerinde yeni yeni yer bulan Chief Information Securities Officer pozisyonunu icra edenler yılda 240 bin dolar maaş alabiliyor. Fortune 500’deki büyük şirketler içinde CISO pozisyonunun maaşları CFO ve COO’larla yarışıyor. Orta kademedeki siber güvenlik mühendisleri için de durum parlak. Tripware’a göre ortalama siber güvenlik mühendisinin maaşı 100 bin 725 doları buluyor.

2015’te zirve yapan hacker saldırılarıyla birlikte en çok aranan pozisyon da siber güvenlik mühendisleri için bulunuyor. Maaşların daha da artacağı kesin gözüyle bakılırken başta Cisco olmak üzere büyük network şirketlerinin verdikleri sertifikalar gelecek için geçer akçe olacak.