AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


İş Bankası 15 bininci satranç sınıfını açtı

Ersin Kaplan

Türkiye Satranç Federasyonu’nun 2005 yılından bu yana ana sponsoru olan Türkiye İş Bankası, çocukların ve gençlerin zihinsel gelişimlerine önemli katkı yapan satranç sporunun yaygınlaşması için ülke çapında satranç sınıfları açmaya devam ediyor. Bu sınıfların 15 binincisi, İş Bankası Genel Müdür Adnan Bali, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, banka yetkilileri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı bir törenle İstanbul Gümüşdere İlk ve Orta Okulu’nda açıldı.

İş Bankası, yurdun dört bir yanında açtığı satranç sınıflarıyla ilköğretim okullarında çocukları satranç oynamaya teşvik etmeyi, öğretmenlerin dikkatini bu alana çekmeyi, olanakları sınırlı okullarda malzeme yetersizliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle ülkemizde son yıllarda en fazla lisanslı oyuncuya sahip spor dalı haline gelen satrançta, uluslararası turnuvalarda kazanılan madalya sayısı da 315’e yükseldi.

Bali: “Satranç çocuklarımızın eğitimi için stratejik önem taşıyor”

Çocukların zihinsel gelişimlerinde ve kişiliklerinin oluşmasında olumlu etkileri olan, kötü alışkanlıklardan ve uygunsuz çevrelerden uzak durmalarına da vesile olan satrancı desteklemekten mutluluk duyduklarını belirten Genel Müdür Adnan Bali şunları söyledi: “Federasyon ile 2005 yılında hayata geçirdiğimiz işbirliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aynı yıl satranç sporunun ilköğretim okullarında müfredata seçmeli ders olarak girmesi yönündeki kararını tamamlayan ve pekiştiren bir adım oldu. Bugün Türkiye’nin, uluslararası turnuvalarda elde ettiği başarılar da ne kadar doğru yolda olduğumuzun önemli bir göstergesi. İş Bankası olarak satrancın ülkemizin yarınları için çok önemli olduğuna ve satrançta kazandığımız ivmeyi muhafaza etmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla, satranca verdiğiniz desteği sürdürerek, Türkiye’nin dört bir yanında sınıflar açmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi bir satranç ülkesi haline getirme yönündeki çabalarımızın, gelecek yıllarda daha da büyük başarılara vesile olacağına yürekten inanıyorum.”

Tulay: “İş Bankası ile yüz binlerce çocuğumuzun hayatına dokunduk

Türkiye İş Bankası satranç sınıfları ile ülkemizin çocuklarının ve gençlerinin dünyasını değiştiren bir süreç başlattık” diyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, İş Bankası ile 10 yıldır sürdürdükleri yolculuğun önemine dikkat çekti. TSF Başkanı Tulay şunları söyledi: “Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile birlikte Türkiye’de bir ilke imza attık. İnsana yatırım yapıyoruz. Ülkemizin geleceğine yatırım yapıyoruz. İş Bankası Satranç Sınıfları ile yüz binlerce çocuğumuzun dünyasını değiştirdik. Onlara satrançla dokunmaya devam ediyoruz. Kıymetli ortaklığımızı sürdürdüğümüz Türkiye İş Bankası ile 15 bininci satranç sınıfını açmış olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 15 bininci satranç sınıfı, bu kez İstanbul Gümüşdere İlköğretim okulunda çocuklarımızın hayatına sihirli dokunuşlar yapacak. Hem okul başarılarına hem de sosyal hayatlarında büyük katkılar sağlayacak. Satranç onlara daha başarılı bir geleceğin kapılarını aralayacak. Güzel ülkemizin her bir köşesine yayılan satranç sınıflarının, daha nicelerini açmaya ve İş Bankası ile birlikte çocuklarımızın dünyasını güzelleştirmeye hiç durmadan devam edeceğiz.”

Türkiye, satranç sporundaki başarı grafiğini yükseltiyor

İş Bankası’nın 2005 yılında Türkiye Satranç Federasyonu ana sponsorluğunu üstlenmesinin ardından gerek yurt içinde gerek yurt dışında çok sayıda başarılara imza atıldı. 2005’ten bu yana bu alanda 15 dünya şampiyonluğu, 25 dünya ikinciliği ve 28 dünya üçüncülüğünün yanı sıra 44 Avrupa şampiyonluğu, 43 Avrupa ikinciliği ve 39 Avrupa üçüncülüğü,4 Ülke Avrupa Şampiyonluğu elde edildi, uluslararası turnuvalarda kazanılan madalya sayısı 315 oldu. Yine aynı süreç içerisinde Türkiye’de lisanslı sporcu sayısı 30 binden yaklaşık 660 bine, satranç antrenörü sayısı 2 binden yaklaşık 78 bine, satranç kulüplerinin sayısı ise 600’den 2 bin 104’e yükseldi.