OSB Yıldızları Araştırmması


Zuckerberg'in 45 milyar dolarlık bağışı gerçekten faydalı olacak mı?

Mark Zuckerberg, kızının doğumundan sonra kurucusu olduğu Facebook'taki hisselerinin yüzde 99'unu bağışlayacağını açıkladı. 45 milyar dolar değerindeki bu bağışın ardından ise bir çok kişi bu asil hareketin gerçekten amacına ulaşıp ulaşmayacağını merak etmeye başladı. Her insanın eşit haklara sahip olması hedefiyle kurulan Chan Zuckerberg Initiative'e karşı yapılan birçok olumsuz yorum medyada dolaşıyor. İşte bunlardan bazıları ve nedenleri şöyle:

1) "Bu bir yardım örgütü değil girişimdir"
Chan Zuckerberg Initiative kar amacı gütmeyen bir örgüt olmadığı belitiliyor. Bu da kuruluşun 45 milyar dolarlık kuruluşu yöneten Mark Zuckerberg'in bu parayı istediği gibi harcayabileceğini gösteriyor. Sonuç olarak bu parayla yapılacak özel yatırımlarda hayırseverlikten çok yine kar amacı güdüleceği iddia ediliyor. Kuruluşun savunma ve lobi faaliyetleri için de ne kadar para ayıracağı bilinmiyor. Bundan daha önce de birçok milyarderlerin kar amacı gütmeyen bu tarz örgütlenmelere çok fazla para bağışladığı ancak zamanla bu örgütlerin iddia ettiklerinden çok farklı faaliyetlerde bulunduğunu ve yardım adı altında şirketin amaçlarına hizmet ettiği hatırlatılıyor.

2) "Zuckerberg neyin daha önemli olduğunu bilmiyor"
Zuckerberg'in dünyanın daha eşit bir hale gelmesi için nelerin gerektiğini bilmediği iddia ediliyor. Milyonerlerin her zaman doğru yolu bir tek kendilerinin bildiklerini sandıkları söyleniyor. Zuckerberg'in zaten bütün zamanını alan bir işi olduğu ekleniyor ve bu sebeple kendi bir örgüt kurmak yerine hali hazırda mevcut olan örgütlere bağışta bulunması gerektiği belirtiliyor. Devletin değil milyonerlerin neyin daha faydalı olacağına karar verdiği bir dünyanın eskisinden daha tehlikeli olacağı ekleniyor. Ayrıca zenginlerin ne kadar fedakarca gözükürlerse gözüksünler geleceği satın almaya çalıştıkları ve kendi üstünlüklerini bir şekilde dünyanın geri kalanına bu yolla dayattıkları da yapılan eleştiriler arasında.

3) "Bu bir bağış değil şirket kampanyası"
Zuckerberg'in bu hareketini göz boyama çabası olarak değerlendirenler de var. Facebook'un kullanıcıları üzerinde izinsizce yaptığı deneylerden sonra birçok kişiden şirkete tepki yağmıştı. Bunun yanı sıra Facebook'un sosyal hayat üzerinde yarattığı olumsuz etkilere de dikkat çekenler var. Bu yüzden de Zuckerberg'in yaptığını bağış olarak değil şirket kampanyası olarak görenler de mevcut.