AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Beyaz eşya sektöründe üretim 25 milyona ulaştı

Elif Akın

Türkiye beyaz eşya sektörü, 2016 yılının ilk 10 ayında üretim adedini bir önceki yıla göre 2.5 milyon adet artırarak 25 milyona çıkardı. 

Beyaz eşyada Avrupa’nın bir numaralı üreticisi konumunda bulunan Türkiye, üretimde 2016 yılını bir önceki yıla göre artıda kapattı. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı ve fırından oluşan dört ana kalemde 2015 yılını 22.5 milyon üretim adediyle tamamlayan sektör, 2016’nın ilk 10 ayında bu rakamı 2.5 milyon adet artırdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, “Sektörümüzün yıllık toplam üretim miktarı 25 milyon adet. Toplam ihraç edilen ürün sayısı ise 18 milyonun üzerinde. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 75’ini 150 ülkeye ihraç ediyoruz. Sektörümüzün toplam cirosu ise 30 milyar lira” şeklinde konuştu.

500 bin kişiye iş imkanı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nden alınana bilgilere göre sektör üretimde, eskiden beyaz eşya üretim üssü olarak bilinen Almanya ve İtalya'yı da geride bırakmış durumda. Euromonitor verilerine göre ise Türkiye dünya üretiminin yarısını gerçekleştiren Çin’in arkasında ikinci konumunda bulunuyor. Türkiye’yi de Brezilya, ABD ve Polonya izliyor.

Dayanıklı tüketim malları imalat sanayi olarak, büyümenin itici gücü olan sanayi üretiminin artmasında en çok paya sahip sektörlerin başında gelen beyaz eşya sektörü, 40 bin kişiye direkt olmak üzere, toplam 500 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Türkiye'de faaliyette bulunan beyaz eşya firmaları, AR-GE konusunda yaptıkları önemli yatırımlar sayesinde ise son 10 yılda ürünlerin enerji verimliliğinde yüzde 65'lere varan iyileştirmelere ulaşmış durumda.