ARGE 250


Rüzgar sektörü 2017'den umutlu

Elif Akın

Enerji sektörüne yönelik açıklamalarda bulunan TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "Bu yıldan itibaren rüzgar enerjisinde yıllık bin megavatlık kurulu güç artışı sağlanabilir" dedi.

Rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2016’da 5 bin 500 megavata ulaştığını belirten Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "2017 yılının ilk çeyreğinde, 2015 yılı başvuruları yarışma sonuçlarını ve ertelenen 2 bin megavatlık yeni başvuruların alınmasını bekliyoruz. Bu yıldan itibaren rüzgar enerjisinde yıllık bin megavatlık kurulu güç artışı sağlanabilir" dedi. Bu sayede yerli ekipman üreticilerinin rekabetçi olabilecekleri bir ölçek yakalayabileceklerini dile getiren Ataseven, 2017-2035 yılları arasında hedeflenen rüzgar enerjisi yatırımlarının cari açıkta sağlayacağı toplam net azalmanın ise 12,9 milyar doları bulabileceğini söyledi.

Enerji sektörüne dair açıklamalarda bulunan Ataseven, "Rüzgar sektörü tam ivme kazanmışken bunu daha da hızlandırmak ve geliştirmek bizim elimizde” dedi. Ataseven, Türkiye'nin 2023 yılında 100 bin megavata ulaşacak toplam kurulu gücünün yüzde 20'sinin rüzgardan sağlanmasının hedeflendiğini, bu hedefe alınacak önlemlerle ulaşılabileceğini de belirtti.