AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Vergi avantajları leasingi cazip kılıyor

Elif Akın

Uzun zamandır Ak Lease ile birlikte çalışan Akım Metal’in Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Böyet, leasingi kullanmalarında vergi avantajları sağlamasının önemli olduğunu söyledi.

Dünyada yatırımların orta vadeli finansmanında leasingin yaygın olarak kullanıldığını belirten Akım Metal Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Böyet, üretim yapan firmaların bu yöntemi tercih etmelerinde vergi avantajları ile orta ve uzun vadeli finansman imkanı sağlanmasının etkili olduğunu söyledi. Bu alanda Ak Lease ile birlikte çalıştıklarını ifade eden Böyet, yeni yatırım planlarını, ihracat hedeflerini ve Ar-Ge konusundaki çalışmalarını da anlattı.

Firmanız ne zaman kuruldu? Sürekliliğinizi korumanızdaki en önemli etken nedir?

A Grup ailesi olarak Akim Metal, Akplas, Aksem ve YMB firmalarını bünyemizde bulundurmaktayız. 1974’de merhum dedem İbrahim Böyet, babam Yusuf S. Böyet ve amcam Mustafa Böyet tarafından kurulan Akım Metal grubumuzun ilk ve en köklü şirketi. Bünyesinde Ar-Ge Merkezi de bulunan Akım Metal başlıca otomotiv, beyaz eşya, havacılık, savunma sanayii, elektrik-elektronik ve aydınlatma sektörlerine hizmet sunuyor. 40 yılı aşkın tecrübeye sahip önemli bir sanayi şirketi olarak kendi sektöründe yalnızca ülkemizde değil dünyada da önde gelen firmalar arasında olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aile şirketi olan firmalarımızda üçüncü nesil olarak bizler kurumsallaşma için adımlarımızı şimdiden atmaya başladık. Aile anayasamızı ve kurumsallaşma çalışmalarımızı titizlikle devam ettiriyoruz. Türkiye’ de yerine göre aile bağları ve duygusallık kurumsallaşmadan daha etkin sonuçlar çıkartabiliyor ancak süreklilik ve standartları korumak için kurumsallaşmak büyük önem taşıyor. Bu süreçleri destekliyoruz, iyi sonuçlar verebileceğine inanıyoruz. Firma sürekliliği için en önemli etkenler olarak birliktelik, iyi iletişim ve yaptığınız işi sevmeniz sıralanabilir.

Firmanızın büyümesinde Ar-Ge yatırımlarınızın etkisi nedir?

2011 yılının sonlarında Ar-Ge Merkezi unvanını kazanan ilk 100 şirket arasında yerimizi aldık. Ar-Ge Merkezi kurmamızın amacı yaptığımız işlerin sürekliliği için müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek ve markalaşarak katma değerli ürünleri portföyümüze katabilmekti. Geçtiğimiz yıl 4. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde Makine ve Techizat kategorisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldük. Bu ödül de bizi ve özellikle Ar-Ge çalışanlarımızı ayrıca motive etti. Bundan dolayı bakanlığımıza tekrar sizin de vesilenizle teşekkürlerimizi sunuyorum.

Bugün; LED aydınlatma (FERMADA), servo motor ve elektronik ürünler (SMB), CNC torna tezgahı (SMB-TECHNICS), elektrikli bisiklet, küçük ev aletleri (ESTİA), medikal ve cerrahi ürünler (MEDİGEN) alanlarında geliştirdiğimiz ürünler ve bu ürünlere ait markalaşma çalışmalarımız ile ülkemizde ve dünya pazarında yer almaya başladık. Kuluçka olarak kurduğumuz ayrı ayrı üretim birimlerinden bazıları kendine ait üretim tesisine doğru ilerliyor. 2017 yılında, Ar-Ge olanaklarımızı artık Türkiye’de de üretim olarak genişlemesi gereken akıllı sistemlere yönlendireceğiz. Kısa zamanda aydınlatma konusunda dünya gündemi ve teknolojik seviyesinin üzerine çıkılacak, gündem ve teknoloji belirleyecek seviyelere ulaşmayı hedefledik.

FERMADA, Ar-Ge Merkezimizde geliştirilen markalardan olup, aydınlatma sektörüne hizmet eden yüzümüz. FERMADA ile LED aydınlatma sektörüne yeniliklerle dahil olarak, hem en çok tasarruf sağlayan hem de en yüksek teknolojiyi içerisinde barındıran ve herkesin kolaylıkla ulaşabileceği konumda bulunan bir marka olmayı amaçladık. TSE kod numarası  “1” olan belgelendirmemiz ile de taçlandırdığımız kendi LED Sürücü ünitelerimizi geliştirdik. Dünyanın en büyük ve prestijli projelerinden birisi olan “İstanbul 3.Havalimanı” projesi hızla ilerliyor. Projeyi omuzlarında taşıyan, özveri ile çalışan çok ciddi bir ekip var ve bu ekip sayesinde tesislerin hizmete girme ve açılış zamanı da oldukça öne çekilebildi. İşte bu büyük ve milli projede, ilk aydınlatma ihalelerini, yerli tasarım ve üretim yeteneğimiz ile FERMADA olarak kazanıp dünyanın bu en büyük havaalanı projesini referanslarımız arasına dahil etmiş olduk.

LED alanında FERMADA’ nın gelmiş olduğu konumda en önemli adım Ar-Ge Merkezi çalışmalarının bünyemizde başlatılması oldu.

Şu anda hangi markalarla çalışıyorsunuz?

Otomotivde; Valeo, Bosch, Delphi, Wabco, Continental, Federal Mogul, Denso gibi T1 ve globalde birçok ülkede yatırımları bulunan müşterilerimiz ile çalışıyoruz.

İhracattaki hedefleriniz nelerdir?

İlk ihracatımıza 1997 yılında başlayarak bu yıla kadar artan bir trend ile yolumuza devam ettik. Son yıllarda en çok ihracat yapan ilk 1.000 firma arasında yer alıyoruz. Ülkemizin de hedefleri arasında olan ihracat artışı konusunda proje ekiplerimizle birlikte özverili bir şekilde milli duygularımızı da motivasyon kaynaklarımızın arasına alarak çalışmalarımıza ihracatımızı artırmak amacıyla devam ediyoruz.

Önümüzdeki yıllar için yeni yatırım planlarınız var mı?

Bugünlerde yapmakta olduğumuz yeni bir bina yatırımımız var. Bununla birlikte müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmeyi hedefliyoruz. Ayrıca teknolojik gelişimleri değerlendirerek rekabet ortamında sürekliliği yakalayabilmek için tüm sanayiye gönül verenler gibi üretimden geleni üretime yatırmaya devam etmek durumundayız. Dolayısıyla yatırım yapmak sanayici için aslında neredeyse zaruret haline gelmiş durumda.

Yatırım yaparken alternatif bir finans kaynağı olan leasing tercih etmenizdeki nedenler nelerdir? Ak Lease ile deneyiminizden kısaca bahseder misiniz?

Tüm dünyada yatırımların orta vadeli finansmanında yaygın olarak kullanılan leasing, kuruluşların her geçen gün artan işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamada alternatif finansman yöntemlerine karşı büyük avantajlar sağlıyor. Bildiğiniz gibi; çeşitli vergi avantajları, orta ve uzun vadeli finansman imkanı, nakit akışınıza uygun geri ödeme imkanı, leasing süresi boyunca değişmeyen sabit kira ödemeleri, amortisman avantajları gibi önemli faydaları olan leasing enstrümanı üretim yapan firmalara yatırım için çok önemli bir kaynak oluşturuyor.

Ak Lease ile uzun zamandır çalışıyoruz. Gerek müşteri yaklaşımı, gerekse tecrübeli ekibi ve operasyonel işlemlerdeki etkinliği nedeni ile tercih ettiğimiz leasing kuruluşları arasında üst sıralarda yer alıyor.

 2016 yılını nasıl geçirdiniz? Yılı ne kadarlık bir büyümeyle kapattınız?

2016 yılını beklenenin üzerinde yüzde 13’lük büyüme ve yatırım yapma kararı ile kapattık. Umut ediyoruz ki, bu yatırımlar ülkemize hayırlı olur ve daha fazla istihdamın önünü açar.