AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Yan sanayiciler ihracat atağında

Elif Akın

Otomotiv sektöründeki yan sanayiciler, ihracat rakamlarını artırmak için hazırladıkları çalışmayı Sanayi Bakanlığı’na sunmaya hazırlanıyor.

Otomotiv sektörü tedarik sanayicileri, iç pazar ve ihracat cirosunu artırmak için kolları sıvadı. Sanayiciler, çeşitli önerilerden oluşan bir çalışmayı kısa sürede Sanayi Bakanlığı'na ileteceklerini açıkladı.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, sektörün rekabet gücünü artırmak için Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü ile daha önce görüştüklerini ifade ederek, "Toplam ciroyu, iç pazar ve ihracat pazarları dahil, artırmaya yönelik bir çalışmayı kısa süre içinde tamamlayıp Sanayi Bakanı’na sunacağız" dedi. Kanca, sektörün lojistik maliyetlerini düşürmek için de Ekonomi Bakanlığı ile temas içinde olduklarını belirtti.

Otomotiv sektörünün yurtiçi ve yurtdışı toplam satış gelirlerinin 2017’de dolar bazında yüzde 3.5 ile yüzde 5 arasında artacağını tahmin ettiklerini söyleyen Kanca, sektörün orta vadeli büyüme görünümüne dikkat çekti.