ARGE 250


Üniversiteye girişte kabul sistemi: ApplyBAU

Elif Akın

Bahçeşehir Üniversitesi uygulamaya başladığı ApplyBAU sistemiyle öğrencilere, üniversite sınavında aldıkları puanlardan bağımsız olarak hayallerindeki bölüme yerleşme fırsatı sunuyor.

Dünyada “Admission (Başvuru-Kabul)” adı ile birçok üniversitede uygulanan ve Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından hayata geçirilen ApplyBAU sistemi ile üniversite adayları, sınav puanlarından önce yetenekleri, projeleri, istekleri ve en önemlisi hayalleri ile üniversitenin kapılarını aralıyor.

ApplyBAU ile öğrenciler, üniversite sınavında aldıkları puanlardan bağımsız olarak hayallerindeki bölüme yerleşme şansı yakalıyor. Adaylar yeteneklerine uygun bölümü gerçek anlamda seçebilirken, üniversiteler de gelecekteki öğrencilerini tanıma ve seçme şansı yakalıyor. Türkiye’de ilk ve tek olarak BAU’da uygulanan ApplyBAU modeli; Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İletişim, Eğitim Bilimleri, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, Mimarlık ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde uygulanıyor.

Detaylı bilgiye www.applybau.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi açılıyor

BAU’nun en yeni üyesi Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi, 2017-2018 akademik yılında öğrencileriyle buluşacak

BAU’nun bir dünya üniversitesi olma misyonunu Kıbrıs’a taşıma ve KKTC’nin bölgenin eğitim merkezi olma sürecine katkıda bulunma hedefiyle kurulan Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında kapılarını öğrencilere açıyor. Üniversite, öğrencilerine farklı kıtalarda ve ülkelerde bulunan denk seviyede akademik imkanlardan faydalanma ve uluslararası bir vizyon ile farklı kampüslerde okuyabilme fırsatı sunuyor.

BAU Global eğitim ağının 5. ve en yeni üyesi olan Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğrenciler, İstanbul, Washington D.C., Berlin ve Batum’da yer alan üniversiteler ile birlikte öğrenim hayatlarını ve kariyerlerini daha güçlü ve geniş bir yelpazede planlıyor. 2018-2019 akademik yılında yeni kampüsüne taşınacak olan Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Hukuk, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, İngilizce Öğretmenliği” bölümleri yer alıyor.

Eğitim Alanında Yılın En Başarılı Markası BAU seçildi

Bahçeşehir Üniversitesi, “Eğitim Alanında Yılın En Başarılı Markası” ödülüne layık görüldü.

On iki ilde bin 200 kişiyle gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler sonucunda ortaya çıkan veriler doğrultusunda 40’a yakın sektörde yıl içinde itibarını en çok artıran markaların ödüllendirildiği törende, “Eğitim Alanında Yılın En Başarılı Markası” ödülü Bahçeşehir Üniversitesi’nin oldu.

Bahçeşehir Üniversitesi adına ödülü alan Rektör Prof. Dr. Şenay Yalçın, “Hiçbir samimi emek karşılıksız kalmıyor ve hiçbir başarı tesadüfi değil. Bizler eğitim adına çok çalıştık. Bizi bu ödüle layık gördükleri için çok teşekkür ediyorum. Daha iki hafta önce Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından eğitimde hizmet ihracatı alanında birincilik ödülü aldık. Bu ödül ile birlikte başarımızı perçinledik” dedi.

Üniversiteli genç şefler ustaları ile mutfakta

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA) işbirliği lansmanı için Türkiye’nin deneyimli şefleri, BAU Gastronomi öğrencileriyle mutfağa giriyor.

Türkiye’de gastronomi alanında yetişmiş insan gücü ihtiyacının hızla artması ve bu alanda geniş bir istihdam alanı oluşmaya başlaması ile birlikte Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), sektörel işbirliği ağına bir yenisini daha ekledi. Türkiye’nin alanında öncü akademilerinden Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA) ile işbirliği ile BAU Gastronomi Bölümü öğrencileri, 2016 – 2017 eğitim ve öğretim yılı itibariyle deneyimli şefler ile mutfağa girerek gastronomi dünyasının inceliklerini ustalarından öğrenmeye başladı.

Türk ve dünya mutfaklarını tanıyan ve Türk mutfağının tanıtılmasına aracılık edecek şefler yetiştirmek, sektöre yönetici adayları kazandırmak amacı ile kurulan BAU Gastronomi öğrencileri, USLA ile gerçekleştirilen işbirliğiyle derslerini, alanında uzman profesyonel eğitmen şeflerden alıyor. Öğrenciler, bu sayede teorik bilgilerin yanı sıra mesleği uygulamaya dönük olarak öğrenecek ve teoriyle pratiği harmanlayıp iş hayatına tam donanımlı bir şef olarak başlama fırsatını elde edecek.