AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Robotlar kadınları işsiz bırakacak

Turkishtime Dergi

Robotlar iş başı yapınca risk altındakilerin yüzde 57’sinin kadın olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik istatistikler kadınların önümüzdeki yıllar boyunca büyümeyi bekleyen çeşitli iş türlerinde daha az temsil edileceğini de ortaya koyuyor.

Endüstri alanında yeni teknolojiler uygulanmaya başladığında iş dünyasının da geri döndürülemez biçimde değişeceği savunuluyor. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, böyle bir ortamda en çok kadın çalışanların zora düşeceğini öngördü. Üstelik bu konuda en etkili teknolojilerden ikisi otomatik sistemler ve robotlar olacak.
Yalnızca ABD’de 1,4 milyon iş, gelişen teknoloji ve bağlı faktörler nedeniyle 2026’ya kadar savunmasız olacak. Rapor, iş yerinde risk altındakilerin yüzde 57’sinin kadın olduğunu gösterdi. İstatistikler kadınların önümüzdeki yıllar boyunca büyümeyi bekleyen çeşitli iş türlerinde daha az temsil edileceğini ortaya koydu. İmalat sanayinde robotların tercih edilmesinden sonra özellikle montaj hattı ve otomatik sistemlerde çalışanların robotlarla yer değiştirileceği düşünülüyor. Robot otomasyonunun ardından 90 bin civarında erkek montaj hattı işçisinin risk altındaki sekreter ve asistan olarak çalışan 164 bin kadınla karşılaştırıldığında daha fazla risk altında olduğu da bir gerçek.
Bu noktada kadınlara başka bir mesleğe geçiş için daha iyi fırsatlar vermenin cinsiyet farkı üzerinde olumlu bir etki yapabileceğini belirten uzmanlar, yeniden yetenek edinme programları sayesinde risk altındaki kadınların yüzde 74’ünün ücretli olarak yeni işlere alınabileceğini ifade ettiler.

Kadınlara başka bir mesleğe geçiş için daha iyi fırsatlar vermek, cinsiyet farkı üzerinde olumlu bir etki yapabilir. Raporda, bu tür bir girişimin, risk altındaki kadınların yüzde 74'ünü ücretli olarak alabileceği, buna karşılık risk altındaki erkeklerin yüzde 53'ünün verilebileceği belirtiliyor.

Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab, "İnsanlar için fırsatların dünyasında tek sınırlayıcı faktör, yeniden istihdamda yeni işlere köprü kuracak yatırımların yapılması için liderlerin istekliliği. Bu rapor, bu yatırımın işletmelerin yanı sıra ekonomiler için de çok yüksek getiri sağladığını ve çalışanların hayatlarında bir amaç bulmalarını sağladığını gösteriyor" dedi.