ARGE 250


Fındık alım fiyatı belli oldu

Turkishtime Dergi

TMO, 1 Kasım'dan itibaren fındık alımlarına başlayacak, üreticimizin eline kilo başına 16-16.5 TL geçecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 1 Kasım'dan itibaren fındık alımlarına başlayacağını, üreticinin eline 16-16.5 TL geçeceğini söyledi. Erdoğan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, "TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren levant kalite fındığın kilosunu 14 TL'den giresun kalite fındığın kilosunu 14.5 TL'den almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında kilo başına 2 TL de destekleme ödemesi yapıyoruz. Dolayısıyla üreticimizin eline fındığın kilosu 16-16.5 TL'ye geçmiş oluyor" dedi.

Geçtiğimiz yıl fındık fiyatlarının düşük seyretmesi üzerine müdahale alımı yoluna gidildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bu şekilde (geçen yıl) 10-10.5 TL fiyat ile 143,000 ton fındık alımı gerçekleştirdik. Bu yıl ise rekolte düşük olmakla birlikte kalite oldukça iyi görünüyor. Fındık fiyatlarının yine düşmeye başlaması üzerinde TMO'yu bir kez daha devreye sokuyoruz" dedi.

Yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık 2-3 milyar dolar fındık ihracatı olduğuna da dikkat çeken Erdoğan, bugüne kadar fındık üreticilerine 7.5 milyar TL destekleme ödemesi yapıldığını da söyledi.

Erdoğan, ayrıca TMO stoklarından 10,000 ton fındığı teminat karşılığı Fiskobirlik'e verileceğini de belirterek bu sayede Fiskobirlik'in de desteklemiş olacağını belirtti.