ARGE 250


Gübre fiyatına yüzde 15 indirim

Turkishtime Dergi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin, kimyevi gübrede yüzde 15'lere varan indirim sağlayacağını açıkladı. Pakdemirli, 5 kuruş olan buğday ve arpa desteğini de önümüzdeki yıl 10 kuruşa çıkaracaklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, gübre fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tarımın en önemli girdisinin gübre olduğunu ve kimyevi gübre fiyatında yaşanan artışa dikkat çeken Bakan Pakdemirli, bu artışların bir kısmının maliyet artışı, bir kısmının da spekülatif olduğunu söyledi.

Tarım Kredi'nin üreticinin girdilerini kolaylaştıracağını, Toprak Mahsulleri Ofisinin de üreticinin elde ettiği ürüne alım garantisi vereceğini kaydeden Bakan, "Tarım Kredi, kimyevi gübrede cinslerine göre değişmekle beraber yüzde 15'lere varan indirim sağlayacak" dedi.

Arpa ve buğday destekleri artıyor

Uzun yıllardır artmayan buğday ve arpa prim desteklerini artıracaklarını da müjdeleyen Bakan Pakdemirli, "Arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğini yüzde 100 artırarak önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeyeceğiz. TMO üzerinden, çiftçimizin önümüzdeki hasat döneminde hiçbir şekilde mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.