ARGE 250


Hayvancılığa yatırım yapmak isteyenlere büyük hibe!

Barış Soydan

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) kapsamında uygulanacak yatırımlara %65’lere varan hibe desteği veriyor.
Süt sığırcılığına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ipard’dın geçen sene 13.çağrıda bu bölüme destek vermeyeceği kararından sonra şok yaşamıştı. Yatırımcılar İpard II kapsamında yılın son çeyreğini beklerken TKDK, 17.04.2015 tarihinde 14. çağrıya çıkmış ve üstelik bu çağrıda bir önceki çağrının tam tersine sadece süt sığırcılığı yatırımlarını destekleme kararı verdi.
Bu beklenmedik karar sonrası, yatırım kararını rafa kaldıran tüm yatırımcılar dosyaları hazırlamak için hummalı çalışmaya başladılar. 05.06.2015 tarihine kadar dosyalarını TKDK’ya teslim etmeleri için son tarih.
Hollanda ve Avrupa da öncü ve lider olan Lely,’nin sağım robotları ve çiftliklerdeki otomasyon konusunda yeni çiftçi olacaklara büyük avantajlar sağlayacağı için programda en çok tercih edilen sistem olması bekleniyor.
Hayvancılıkta mekanizasyon ve otomasyon konusunda uzman olan Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Erkan GÖNÜLOL, bu yıl süt sığırcılığı yatırımlarında alışagelenden farklı olarak yatırımcıların otomasyon ürünlerine yöneldiklerini belirtti. Gönülol, bilindiği üzere özellikle sağım robotu geçen seneden bu yana oldukça revaçta olduğunu belirtti. Robotlu sağım sayesinde iş gücünden tasarruf edilirken yapılan akademik çalışmalarda %15’e varan verim artışınıda olduğunu bildirdi. Gönülol, bu konuda yatırım yapacak yatırımcıların özellikle satış sonrası konusunda etkin servis ağı olan robotları tercih etmelerini tavsiye etti.