ARGE 250


TMO, mısırın tonunu 6 bin liradan alacak

Turkishtime Dergi

Toprak Mahsulleri Ofisi, mısır alım fiyatını geçen yıl kilo başına 5 lira 70 kuruş açıklamıştı. Bu yıl sadece 30 kuruş artışla 6 lira olarak belirledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), mısır alım fiyatını ton başına 6 bin lira olarak belirledi. Uzun süredir üreticinin beklediği fiyat açıklamasını TMO internet sitesinden duyurdu. Açıklanan taban alım fiyatı üreticiler tarafından hayal kırıklığı yarattı. Üretici bu yıl en az kilo başına 7,30 TL bekliyordu. Geçen yıl TMO taban fiyat olarak mısırın kilosunu 5.70 TL olarak açıklamıştı.

Hasadın Ağustos ayının ilk haftasında Adana ve Hatay’da lokal olarak başladığı, ülke genelinde dün itibariyle yaklaşık yüzde 8 seviyelerinde olduğu belirtilen TMO açıklamasında, 2023 yılı mısır üretiminin geçen yıla göre aynı seviyede 8,5 milyon ton olacağı tahmin edildi. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacağı belirtildi.

Randevu ile ürün teslim yapacaklar

Randevularını mutlaka almaları ve ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri istenen TMO açıklamasında, “Anlaşmalı bankalardan alınacak banka kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, Lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) acentelerine başvurarak (kimlik belgesi, yatırım hesabı ve ikamet adresi bilgileri ile birlikte) TÜRİB’e üye olmaları, Ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi, gerekmektedir” denildi.