ARGE 250


2020 Değerlendirmesi ve 2021 Öngörüsü

Turkishtime Dergi

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, 2020'yi ve 2021 beklentilerini Turkishtime için kaleme aldı.

2020 yılında alışkanlıklarımıza mutlak yön veren, tüm rutinimizi kökten değiştiren, bir salgınla karşı karşıya kaldık.  Mobilya sektörü, dünyaya ve ülkemize hakim olan bu salgınından önemli ölçüde etkilendi. İlk şokun ardından her sektörde olduğu gibi mobilyada da markalar yeni bakış açıları geliştirerek süratle değişime adapte oldu ve gündemin gereği olan, sektöre can verecek mağazacılık anlayışları ve özel uygulamalar geliştirdi.

Salgın öncesine gidecek olursak, 2019 yılını negatif büyümeyle kapatmış olan mobilya sektörüne devletin 2020 başındaki %18den %8e inen KDV dokunuşu sektöre nefes aldırmaya başlamıştı. Hemen ardından gelen salgın tüm dengeleri alt üst etti. Salgın nedeniyle gelen 3 aylık bir kapanmanın ardından yaz aylarında önemli bir taleple karşılaşıldı. Hammaddenin ithalata bağlı oluşunun olumsuz yansıması teslimat sorununu doğursa da, “yeni normal” olarak adlandırılan dönem, mobilya sektörü açısından verimli geçti ve sektör yılı %30-40 seviyesinde büyümeyle kapattı. Yıl içinde devlet ve özel sektör iş birliğiyle hammaddenin ithalata bağlı oluşu sorununun çözümü için atılan adımların netice vereceğini ümit ediyorum. Bu yıl, tüketicilerin bütçesinde eğlence, sinema, tatil gibi harcama kalemlerinin yerini ev dekorasyonunun aldığını gözlemledik. Rakamlar, bu talebin yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada bu yönde oluştuğunu gösteriyor. 

Yılın ve umarım salgının son günlerini yaşarken, 2021 yılından ümitli olduğumu ifade etmek isterim. Salgının değiştirdiği müşteri davranışlarını iyi okuyarak sektöre can suyu veren markaların, salgın sonrasındaki fırsatları da değerlendireceğine inanıyorum. Aşının uygulanmasıyla birlikte yeniden normal hayatımıza döndüğümüzde, salgın dönemimin tüketici alışkanlıklarının devam edeceğini tahmin ediyorum. Dijitalleşme her alanda hakimiyetini kanıtladı ve biz de bu gerçeği hayatımızın merkezine koyduk. Dijitalleşmeyle birlikte tüketicinin ihtiyaçlarını doğru belirleyerek “akıllı” alışverişe yönelişini sürdüreceğini ve sektörün bu konudaki gerekli uygulamaları tümüyle içselleştirdiğini söyleyebilirim.

2021 yılı bizim için çalışma ve daha fazla çalışma yılı olmalıdır. Ülkemizin ve sektörümüzün en çok ihtiyacı olan konu budur. Bu vesileyle yeni yılınızı kutluyor, sağlıklı ve başarılı günlerde buluşmayı diliyorum. 

Davut Doğan
Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı