ARGE 250


En çok hangi koleksiyon kazandırdı?

Barış Soydan

En çok kar getiren hobi yatırımları açıklandı. 2014 yılının en verimli hobi yatırımı klasik arabalar oldu. Geçtiğimiz yıl klasik arabaların değeri yüzde 40 arttı. 2005 yılında alınan klasik arabaların değerleri ise yüzde 399 artarak, yatırım sahiplerini daha da zengin hale getirdi.

Ardından yüzde 11 karla 19.yy ve daha eski yüzyıllara ait resimler geldi. Eski resim sahipleri 2005 yılından itibaren ise yüzde 7 zararda. Üçüncü sırada yüzde 9 karla madeni paralar geliyor. Madeni para koleksiyonlarının diğerlerine kıyasla daha kolay saklanabilir ve garantili olduğunu söyleyen uzmanlar, 2005'ten itibaren eski madeni paraların yüzde 176 değer kazandığını belirtti. Saat ve şarap koleksiyonerleri ise 2014 yılında zarar ederken, pul koleksiyonerleri geçtiğimiz yıl içinde hiç kar edemese de 2005'ten itibaren pulların değeri yüzde 101 arttı.

Hobiyi yatırıma çevirmenin riskli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, alternatif yatırım araçlarının alternatif risklere sahip olacağını belirtti. Bu koleksiyonları elden çıkarmanın da hayli meşakkatli ve uzun bir süreç gerektirdiğinin altını çiziyorlar. Ayrıca gelir akışı da sağlamadığını belirten uzmanlar, bu tarz yatırımlar yerine hisse senetlerinin çok daha güvenli olduğunu söylüyor.