ARGE 250


İki yatırıma 1,5 milyar liralık devlet desteği

Turkishtime Dergi

İki yatırıma proje bazlı devlet desteğine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Assan Group'un bomba ve havan üretim tesisine 808,7 milyon lira, R.B Karesi'nin polimer/cips üretim tesisine ise 701,2 milyon lira destek verilecek.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararları, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, R.B. Karesi İthalat İhracat Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Balıkesir'e yapılacak polimer/cips üretim tesisi yatırım, Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Kararda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde desteklenecek.

Yatırımın öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 701 milyon 224 bin lira, öngörülen ilave istihdam 500, öngörülen nitelikli personel sayısı 10, yatırım süresi sonunda üretilmesi planlanan ürünler ve üretime ilişkin kapasite yıllık 164 bin 250 polimer/cips üretimi desteklenecek.

Bomba ve havan mühimmatı üretim tesisine yatırım

Assan Group Makine Savunma Sanayi AŞ tarafından Ankara, Bolu ve Kırıkkale'de yapılacak bomba, bomba gövdesi ve havan mühimmatı üretim tesisi yatırımı, Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Kararda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde desteklenecek.

Yatırımın başlangıç tarihi 22 Temmuz 2019, süresi ise başlangıç tarihinden itibaren 7 yıl olacak, yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

Öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 808 milyon 702 bin 814 lira olarak belirlendi. Öngörülen ilave istihdam 288, öngörülen nitelikli personel sayısı 30, yatırım süresi sonunda üretilmesi planlanan ürünler ve üretime ilişkin kapasiteler yıllık 11 bin 200 bomba, yıllık 43 bin 770 bomba gövdesi, yıllık 75 bin havan mühimmatı desteklenecek.

Öte yandan, Hatay'ın İskenderun ilçesinde bulunan ve sınırları belirlenen alanın İskenderun Demir ve Çelik AŞ'nin Hatay Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesine de karar verildi.