AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


"Halka arzlar da seçimleri bekliyor"

Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda 84,0 milyar TL işlem hacmiyle banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında birinci sırada yer alan Gedik Yatırım düzenlediği basın toplantısıyla iki yeni hizmetini tanıttı. Amerika, Avrupa ve Asya'da yatırım imkanı sağlayan "Gedik Universal" ve kişiye özel hizmet sunan "Gedik Private" hakkında bilgilendirilmenin yapıldığı toplantıda, Türkiye ve ABD'de yaşanacak seçimlerin piyasalara etkisi üzerinde de duruldu.

Seçimlerden sonra açıklanacak ekonomik programın 2016 yılı için stratejilerini belirleyeceğini kaydeden Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, "ABD seçim sürecinin piyasaları olumlu anlamda etkileyeceğini düşünüyoruz. Türkiye'deki seçimler ise volatiliteyi artıracaktır. Ancak arkasından piyasaların düzeleceğini düşünüyorum" dedi. Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi belirsizlik süreci yüzünden iskontolu hale geldiğini söyleyen Doğan, " 2016 başında piyasa yeniden canlanır. O zamana kadar halka arz imkanı da olmayacak. Şirketler hep beklemede." şeklinde konuştu.
Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Pamir ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Metin Ayışık eşliğinde gerçekleştirilen toplantıda Türkiye'deki yatırımcıların 1 seneyi aşkın süredir hassas davrandığı belirtildi. Pamir, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla piyasaların yeniden canlanacağını belirtti.  -

Gelişmekte olan ülkelerin Çin'deki yavaşlamadan olumsuz yönde etkilendiğini belirten Kerim Akkoyunlu, " Piyasalarda çıkışlar oldu. Kurdan dolayı yabancıların ilgisi azaldı. Şu aşamada satış yapılmıyor. Banka hisseleri de beklenenin altında performans getirdi. Herşey bıçak sırtında" diye konuştu.