ARGE 250


Hong Kong’da iş ve yatırım fırsatları

Zehra Tike

Riskleri minimize etmek için Çin’e Hong Kong üzerinden açılmaya ne dersiniz? Hong Kong sadece çok uluslu şirketler için değil startup’lar için de ideal bir iş kenti. Özellikle fintech (finansal teknolojiler) alanındaki startup’ları çekmek için önemli destekler sağlıyorlar… Hong Kong Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı Jimmy Chiang, Türk yatırımcılara sundukları destekleri anlatıyor…

Hong Kong’a yatırımla ilgilenen Türk şirketleri için en çok fırsat vaat eden sektörler hangileri?

InvestHK’nin (Hong Kong Yatırım Ajansı) kapıları her boydan ve her sektörden şirkete açık. InvestHK’nın merkezinde, yaratıcı endüstriler, iş ve profesyonel servisler, turizm ve konaklama, ulaştırma ve sanayi, tüketici ürünleri, inovasyon ve teknoloji, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörleriyle ilgilenen sekiz öncelikli sektör ekibi bulunuyor. Bu birim aynı zamanda startup’lara ve girişimcilere Hong Kong’da kuruluş ve büyüme alanında yardım etmeye odaklanmış StartmeupHK isimli bir ekibi de barındırıyor. Invest Hong Kong’un İstanbul danışmanı Neşe Seçer’e göre bugüne kadar başta hava kargo olmak üzere lojistik, doğal taş ve mermer gibi endüstriyel sektörler, mücevharat, ev aletleri, elektrik aksamları ve elektronik sektörlerinden şirketler Hong Kong’da şirket kurma ve yatırım yapma konusuna özel bir ilgi gösterdiler.

Hong Kong Türk yatırımcılara hangi fırsatları sunuyor?

Hong Kong, düşük ve basit vergi rejimi, bilgi ve sermayenin serbest dolaşımı, zengin ve mobil bir yetenek havuzu, gelişmiş lojistik ve iletişim altyapısı, bağımsız yargı tarafından desteklenen hukuk düzeni ve güçlü entelektüel mülkiyet koruma rejiminin de aralarında bulunduğu, bir işletmenin isteyebileceği her şeyi veriyor. ABD Heritage Foundation’a göre Hong Kong geçtiğimiz 22 yıl boyunca üst üste her sene, dünyanın en serbest ekonomisi olarak belirlendi. Aynı zamanda İsviçre’nin Yönetim Geliştirme Uluslararası Enstitüsü’ne göre dünyanın en büyük 22’nci ekonomisi. Mayıs ayında açıklanan son araştırma Hong Kong’u üst seviye 61 ülke arasında saydı. Bu araştırma, 5.400 yönetici arasında, ekonomik performans, devlet yönetiminin etkinliği, iş dünyasının etkinliği ve altyapı konularında yapılıyor. Hong Kong sadece çok uluslu şirketler için değil startup’lar için de ideal bir iş kenti. Bugün Hong Kong 1.600’dan fazla startup’a ev sahipliği yapıyor. Bunların yüzde 50’si geçtiğimiz iki yıl içinde kuruldu. Aynı zamanda Hong Kong’u bölgenin Fintech (Finansal teknolojiler) hub’ı olarak konumlandırmaya da çalışıyoruz. Invest Hong Kong, yabancı Fintech startup’lara, bu alanda faaliyet gösteren yatırımcılar ve Ar-Ge kuruluşlarına yardım etmeye odaklı bir ekip oluşturuyor. Şehir, ekonomik zeminimizi inovasyon ve tekholoji alanında genişletmek ve içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu yabancı iş ortaklarıyla işbirliğini artırmak için yatırım yapıyor.

Invest Hong Kong’a ulaşarak destek talep eden Türk yatırımcılara nasıl yardımcı oluyorsunuz?

InvestHK, ana kara Çin ülkesi ve bölgedeki iş fırsatlarına ulaşmak ve riskleri minimize etmek için şirketlerin Hong Kong’u kullanmasını istiyor. Bunun için kendisinden hizmet alanlarla uzun vadeli, ücretsiz, mahremiyete önem veren ve kurumlara özel şekillendirilmiş ortaklıklar kuruyor. Bu kapsamda şu hizmetleri de sunuyor: Planlama: Hong Kong iş ortamı üzerinde en son bilgiler, sektörlere özgü tavsiyeler ve fırsat bilgileri, maliyet modelleri, iş kurma prosedürleri ve son mevzuat bilgileri ile ziyaret programlarının organizasyonu.

Kurulum: Hizmet sağlayıcılara yönlendirme, ilgili devlet kuruluşları ile irtibat, doğru iş lokasyonunu bulma tavsiyeleri ile Hong Kong’da faaliyete başlama sürecinin kolaylaştırılması. Faaliyete geçme: Hizmet alan kuruluşun Hong Kong’daki işlerinin faaliyete başlaması veya büyümesi için tanıtım çalışmaları.

Büyüme: Hizmet alan kuruluşun Hong Kong’daki işlerinin büyümesi için sürekli destek. Buna yönelik olarak iş ağı oluşturma fırsatları, iş eşleştirme hizmetleri, araştırma ve geliştirme ile diğer devlet destekleri konusunda tavsiye sağlama.

Çin ile Hong Kong arasındaki sinerji Türk şirketlerinin yatırım planlarını nasıl etkiler?

Hong Kong, Çin’in “Kuşak ve Yol İnisitatifi”nde (Belt and Road initiative) süper bağlayıcı rolü üstlenmiş durumda. Çok geniş alanda sonuçları olan bu inisiyatif, Asya, Avrupa ve Afrika’da 60’dan fazla ülkeyi kapsıyor ve politika, ekonomi ve kültür cephelerinde karşılıklı kazanımlar sağlamayı amaçlıyor. Bu inisiyatif özellikle finansal ve profesyonel hizmetler olmak üzere, hizmetlere yönelik büyük bir talep doğuracak. Muhasebe, hukuk, danışmanlık, turizm, altyapı geliştirme, mühendislik tasarım ve diğer alanlarda Hong Kong, Türkiye’nin de aralarında ler aldığı Kuşak ve Yol hattı ülkelerine çok çeşitli hizmetler sunuyor.

Türk şirketlerine, ürünlerini Hong Kong’da daha başarılı biçimde sunmaları için ne önerirsiniz?

Pazar araştırması yapmalarını ve pazarın yerel gereksinimlerini daha iyi anlamayı…

İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrasında para piyasalarında başlayan çalkantı iki ülke arasındaki ilişkileri etkiler mi? Türkiye ve Hong Kong arasındaki ticarette en çok hangi döviz kuru kullanılıyor?

Brexit finansal piyasalarda önemli bir çalkantının tetiğini çekti. Hong Kong’un mali piyasaları iyi düzenlenmiştir ve sakin ve düzenli biçimde işlemeye devam etmektedir. Hong Kong dolar kuru istikrarlı kaldı. İngiltere küresel mali piyasalarda anahtar bir oyuncu ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. Brexit kuşkusuz uluslararası ticaret ve mali piyasalara olumsuz etkiler yapacak. Bu çalkantılar ve belirsizlikler Hong Kong’un ticareti ve mali piyasalarında bir etki yaratacak. Bununla birlikte sağlam ekonomik temellerimiz, güçlü bankacılık sistemimiz, sağlıklı mali yapımız ve güçlü yasal çerçevemiz ile ülkemiz, önümüzdeki risklerle mücadele için gerekli deneyim ve yeteneği sunuyor.

Hong Kong’da iş yapan iş insanlarının karşısına çıkan lojistik sorunlar var mı?

Hong Kong’da iş kurmak ve faaliyette bulunmak nispeten kolaydır.

Hong Kong’daki Türk yatırımlarının son durumunu değerlendirir misiniz? Mevcut yatırımlar, iki ülke arasındaki potansiyeli yansıtıyor mu? Son yıllarda yatırımlarda canlılık yaşandı mı?

Yıllık Hong Kong Dışındaki Ana Şirketleri Temsil Eden Şirketler Araştırması”na göre 2013, 2014 ve 2015 yıllarında merkezi Türkiye’de bulunan ve Hong Kong’da faaliyet gösteren yedi şirket vardı. Hong Kong’da Türk yatırımlarının büyümesi için kesinlikle alan bulunmaktadır. Halihazırda faaliyet gösteren 50'ye yakın Türkiye sermayeli şirket bulunmaktadır.