AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


İhracat listesine zirveden giriş yaptı

Ersin Kaplan

Soğuk haddeleme paslanmaz çelikte Türkiye'deki tek üretici olan Posco Assan TST, 2013 yılının Ağustos ayında kuruldu. Oldukça genç bir şirket olmasına rağmen iki yıl gibi kısa bir sürede 120 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu başarı, şirketin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nin “İhracat İlk 1000” listesine girmesini de sağladı. 2014 yılının en fazla ihracat yapan şirketleri listesine 142. sıradan giriş yapan Posco Assan aslında kuruluş hedefine uygun bir grafik izliyor. Yıllık 1 milyar dolarlık ihracat geliri elde etmek amacıyla kurulan şirketin iç piyasanın tüm ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğu da belirtiliyor. İhracatın toplam satışlardaki payı yüzde 25... “Yeni yola çıkmış bir şirket için bunun bir başarı olduğunu düşünüyorum” diye konuşan CEO Jong Won Kwon, “Ancak hedeflerimiz göz önünde bulundurulduğunda daha yolun çok başındayız. 2014 yılında yakalamış olduğumuz başarıdaki en büyük etkenler, Güney Kore’den alınan know-how ve çalışanlarımızın göstermiş olduğu etkileyici performans” şeklinde devam ediyor.

İthalata 'dur' dedi

Şirket kurulana kadar Türkiye, iç piyasanın ihtiyaç duyduğu paslanmaz çeliğin tamamını ithalat yolu ile karşılıyordu. Tam da bu noktada Güney Koreli Posco, Kibar Holding ve Daewoo ortaklığıyla Posco Assan kuruldu. Tesisleri Kocaeli'nde bulunan şirket, Güney Kore’den sıcak haddelenerek gelen paslanmaz çelik ruloları soğuk haddeleme işleminden geçiriyor. Müşterilerin taleplerine göre ebatlama, inceltme ve yüzey kalite işlemleri de uyguluyor.

Alternatif pazar arayışları hali hazırda devam ederken Doğu Avrupa, Mısır, Hindistan ve Brezilya şirketin mevcut pazarları arasında sıralanıyor. Özellikle Güney ve Kuzey Amerika pazarlarındaki etkinliğini artırmayı hedefleyen şirket, Afrika ve Ortadoğu'da potansiyel olduğunu düşünerek bu pazarlarla yakından ilgileniyor.

Posco Assan tesislerinde 500'ü fabrikada olmak üzere alt işyerleri ve diğer hizmetlerle birlikte toplam 700 kişi çalışıyor. Kısa sürede teslimat, müşterileri fiyat hareketlerinden korumak, onlara düşük stok maliyeti sağlamak ve teknik destek şirketin iddialı olduğu avantajlardan bazıları.

Soğuk haddeleme tesisi kurulacak

Türkiye'nin paslanmaz çelik pazarı açısından çok önemli bir bölgenin merkezinde yer aldığını söyleyen Kwon, üç aşamalı yatırım planı yaptıklarını söyleyerek “Şirket kurulduktan sonra 300 bin tonluk üretim kapasitesini ilk aşamada 500 bin ton, üçüncü aşamada 1 milyon tona çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

2015 yılında hedef yüzde 15 büyüme ve aynı oranda ihracat. Cevherden paslanmaz çelik üretimi yapacak ocakların ve sıcak haddehanenin kurulması ve beraberinde 1 milyon ton kapasitelik soğuk haddeleme tesisi yatırımı planlanan projeler arasında.