Turkishtime AR-GE 250


Kayı Holding, Medikalde Kenya ile Dünyaya Açılıyor

Murat Yanık

İş Adamı Coşkun Yılmaz’ın 1991 yılında kurduğu Kayı Holding, 30 ülkede taahhüt, enerji, gayrimenkul geliştirme & yatırım ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Sağlık sektörüne yatırımlarını artıran Kayı, Türkiye’de faaliyet gösterdiği 49 hastanenin ardından, sağlık yatırımlarını Kenya ile yurt dışına açtı.   

Uluslararası faaliyetlerine 1994 yılında Türkmenistan’da başlayan Kayı, daha sonra Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Cezayir, Ukrayna, Litvanya, BAE, Bulgaristan, Irak ve Libya’ da faaliyet göstermeye başladı. Kayı Holding’i çoğunlukla inşaat ve müteahhitlik işleri ile tanıyorduk. Öyle ki, 2007’den bu yana her yıl en büyük 250 uluslararası müteahhit listesine (ENR 250) girme başarısını gösteren Kayı, aynı zamanda sağlık sektöründe faaliyet gösteren inşaat şirketleri arasında ise en büyük 25 marka içerisinde 12. sırada yer alıyor.

Kayı İnşaat’ın ana faaliyetleri arasında endüstriyel inşaatlar, ofis binaları, alışveriş ve eğlence merkezleri, otel binaları, eğitim kuruluşları, hastaneler, sağlık kampüsleri, enerji ve altyapı projeleri bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana 500’ün üzerinde projeyi tamamlayan Kayı,  son yıllarda Sağlık Sektöründeki yatırımlarını artırırken, medikaldeki emin adımlarını, iflas eden Hollandalı SİMED’i satın alarak daha da güçlendirdi. 150 yıllık SİMED’in deneyimli personelini de bünyesine katan Kayı Medikal, yurt dışı ayağında Kenya’daki operasyonun startını vermiş oldu.

Medikal hizmetlere “Finans” başlığını da ekledi

Kayı Holding CEO’su Alparslan Korkmaz’ın Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgiye göre, Medical Packaging – MP alanında dünya çapında başarılara imza atan marka, klinik hizmetleri de beraberinde sunmaya başladı. Sağlık hizmetlerini; mühendislikten satın alma ve inşaatına kadar bir bütün halinde sunan Kayı Medikal, finansman ve işletme dahil EPC-F olarak adlandırılan hizmeti verebilen ender kurumlardan biri (EPC-F: Engineering, Procurement, Construction – Finance.) Türkiye’de 49 hastanede hizmet veren Kayı Medikal, 2017 yılı itibariyle, bu hastanelerde 100’ün üzerinde ekipmanla yılda 3 milyonun üzerinde tetkik teşhis, 80 bin üzeri seans da radyoterapi tedavisi yaptı. Korkmaz’ın verdiği bilgiye göre Kayı, gelecek 5 yılda holding cirosunun yüzde 50’sini sağlıkta yapmayı hedefliyor.

Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin ve tesislerinin kalitesini ve verimliliğini artırmak amacıyla 2011 yılında Kayı Holding bünyesinde kurulan Kayı Medikal’in faaliyet alanları arasında, klinik hizmetler, entegre sağlık çözümleri ve Kamu Özel Ortaklığı bulunuyor. Kayı Medikal klinik hizmetler kapsamında radyoloji, radyoterapi, sterilizasyon, fizik tedavi rehabilitasyon, nükleer tıp ve laboratuvar hizmetleri sunuyor. Entegre sağlık çözümleri kapsamında ise hastanelerin mimari tasarımı, planlama, satın alma ve cihazların kurulumu gibi hizmetler sunuyor. Kayı Medikal’in yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da önemli yatırımları bulunuyor. Yurt dışı yatırım merkezleri arasında Sahraaltı Afrika, Balkanlar, Orta Asya ve Güneydoğu Asya bulunuyor.

Kayı Medikal önümüzdeki dönemde Afrika’da Senegal ve Fildişi Sahili, Orta Asya’da Kazakistan, Güneydoğu Asya’da Vietnam, Balkanlar’da Bosna ve Hersek, Romanya ve Sırbistan’da hizmet vermeye başlayacak yeni merkezleriyle sağlık konusundaki hizmet ağını genişletmeyi hedefliyor.

Sağlıkta ilk yatırım Kenya’ya

Kayı Medikal, ilk yurt dışı yatırımını Kenya’da yaptı. Bu nedenle Kayı Medikal’ın büyümesinde Kenya’nın sembolik bir önemi bulunuyor. Kayı Medikal, Kenya’nın başkenti Nairobi ve Nyeri şehirlerindeki iki hastanede (Consolata Hospital Mathari ve Avenue Hospital Parklands) iki ayrı radyoloji merkezi ile hizmet verirken, bu yıl içinde de yine Nairobi’de bir radyoterapi merkezinde hizmet verecek.

Kayı Medikal, ayrıca Tanzanya’nın ekonomik merkezi Darüsselam ve Uganda’nın Masaka şehirlerinde de işlettiği radyoloji merkezlerinde bulunan medikal ekipmanlar ile bölge halkına tam kapsamlı sağlık hizmeti sunuyor. 6 bin çalışanıyla 3 kıtada  faaliyet gösteren Kayı Holding için Afrika ülkeleri, büyüme vadeden bir pazar konumunda bulunuyor. Kayı Holding, sağlık alanında yaptığı yatırımlarla coğrafya gözetmeksizin değer yaratmaya ve yaratılan bu değerle halk sağlığına önemli bir katkı sağlamaya devam ediyor.

Afrika’da medikal teknisyen yetiştiriyor

Sağlık hizmetlerinin çok üst düzey olmadığı Afrika’da Kayı’nın sunmuş olduğu hizmetlerin kullanımı da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Afrika ülkelerindeki bu sorun Kayı’nın teknisyen konusunda sorun yaşamasına neden olmuş. Nairobi’deki Consolata Hospital Mathari Hastanesi’nde bizi karşılayan Gaziantep’li Medikal Teknisyen Ali Oral, bir yandan cihazları kullanacak yeni teknisyenler yetiştirirken, tüm Afrika’ da da doktorlara cihazlar bilgiler veriyor. Kenya’nın resmi dili Swahili’yi de öğrenen Oral, çalışma arkadaşları ile İngilizce yerine Swahili dili ile anlaştıklarını belirtiyor.

Gaziantep’te dev sağlık tesisi

Kayı Holding’in ilk Kamu Özel Ortaklığı projesi olan Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin 4. en büyük sağlık kampüsü olacak.

2000’e yakın yatak kapasitesine sahip olacak projenin, 2020 yılında hizmete açılması planlanıyor. Yaklaşık 600.000 metrekarelik kampüsün inşaatı tamamlandıktan sonra Kayı Holding, doktor ve hemşirelerin sağlanması hariç, tesisin yönetim hizmetlerini ve diğer klinik olan ve olmayan destek hizmetlerini 25 yıllık bir dönem boyunca sağlayacak. Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü inşaat ve yönetim yatırım maliyetleri açısından Türkiye’nin 5. büyük yatırımı konumunda bulunuyor. Samsung ve Salini Impregilo ile eşit ortaklığın bulunduğu proje için sağlanan 1 Milyar dolarlık finansmanın tamamının yurt dışından sağlandığını ifade eden Kayı Holding CEO’su Alparslan Korkmaz  Entegre Sağlık Kampüsü hizmete açıldığında, Gaziantep ve bölgesine uluslararası standartlarda sağlık hizmeti getirmenin yanı sıra Ortadoğu’nun da sağlık merkezi olacağını belirtti.