ARGE 250


P&G'den büyük yatırım

Turkishtime Dergi

P&G Türkiye 30. yılında "Hep daha iyisiyle, hep daha ileriye" diyerek 250 milyon yatırımla yerli üretimi artırarak, dünya standartlarındaki teknolojilerini Türk tüketicilerine sundu.

P&G Dünya CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı David Taylor, “Türk tüketicilerine hizmet vermeye ve Türkiye’nin gelişiminde aktif rol oynamaya kararlıyız. Markalarımızın, tüketicilerimizin hayatında anlamlı bir yer tutması bize heyecan veriyor. Dünyada ve Türkiye’de değer yaratan inovasyonlarla, tüketici hayatını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Gebze fabrikasındaki son yatırımlarımız bu bölgede daha fazla tüketiciye hizmet vermemizi sağlayacak.” dedi.

P&G, 1987 yılında Türkiye’deki faaliyetlerine başladı ve son 30 yıldır dünyada lider markalarıyla Türk tüketicileri ile buluşuyor. P&G, ürünlerini hizmet verdiği ve vermek istediği tüketicilere yakın yerlerde üreterek pazarın dinamiklerini daha iyi anlıyor ve yerel ihtiyaçları daha iyi karşılıyor. P&G’nin Türkiye'de Alo, Ariel, Aussie, Braun, Fairy, Febreze, Gillette, Head & Shoulders, İpana, Olay, Oral-B, Orkid, Pantene, Prima, Rejoice, Tampax, Venus ve Vicks olmak üzere 18 lider markası bulunuyor.

“Değer yaratan inovasyonlarla yaşamlara dokunuyoruz”

Bugün Türkiye’de her 10 evden 9’unda en az bir P&G ürünü kullanılıyor. Her yıl Türkiye’de yaklaşık 2 milyon bebek Prima ile büyürken; Orkid, 8 milyondan fazla kadının hayatını kolaylaştırıyor. Kişisel bakım ve temizlik alanlarındaki diğer P&G markaları da milyonlarca hanede bulunuyor.

 Türkiye’deki faaliyetlerinde birçok ilke imza attıklarına dikkat çeken P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, “Mikro yastık teknolojisine sahip Orkid Platinum ürününü dünyada ilk kez Türkiye’de pazara sunduk ve bu yeni teknolojiyi Gebze fabrikamızda üretmek üzere yerelleştirme sürecini başlattık. Yeni emici kanal teknolojisine sahip Prima Aktif Bebek ürünümüzün seri üretimine Avrupa’da ilk kez P&G Gebze fabrikasında başladık.” dedi. Prima Premium Care ürününün de Nisan ayından itibaren Türkiye’de yerel üretimine başlanacak.

“Yerel üretimi artırıyoruz”

P&G, bebek bakım ve kadın bakım ürünlerini Türk tüketicilerine daha iyi bir şekilde sunabilmek için, Gebze fabrikasına 250 Milyon TL yatırımda bulundu. Bu yeni yatırım çerçevesinde P&G, Prima ve Orkid markalarının yaklaşık yüzde 90’ını Türkiye’de üretmeye başlayacak. Turnaoğlu “Gebze fabrikamız için gerçekleştirdiğimiz bu yatırımla son 30 yılda Türkiye’ye yaptığımız toplam yatırım miktarını 2 Milyar TL düzeyine ulaştırmamız, Türk tüketicileri için değer yaratma isteğimizin bir yansıması. Değer yaratan inovasyonlarımızla ve Türk ekonomisine katkıda bulunan ürün, hizmet ve toplumsal sorumluluk çalışmalarımızla fark yaratmaya ve dünya standartlarında teknolojileri Türkiye’ye getirmeye devam edeceğiz. P&G Türkiye olarak, üretimimizin yüzde 20'sini Kafkasya, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlardaki 10'dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Gebze fabrikasında üretilen Prima ve Orkid markalarımızla son dokuz yıldır kağıt kategorisinde ihracat şampiyonları arasında anılmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

“Çalışanlarımız en büyük değerimiz, 2 bin 500 kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağlıyoruz”

Türkiye’de yarattıkları iş ekosistemiyle 2 bin 500 kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağladıklarını kaydeden Turnaoğlu, şu açıklamada bulundu: “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sorumlu bir yatırımcı olmayı önemsiyoruz. Kadın istihdamını da sorumlu ve etik yatırımcı bakış açımızın bir yansıması olarak görüyor, kadınların organizasyonun her kademesinde ve liderlik seviyelerinde başarı ile temsil edilmesini önemsiyoruz. Bugün P&G Türkiye’de kadın çalışan oranımız yüzde 50’den fazla.”

“Çevre ayak izimizi küçültürken, sosyal ayak izimizi büyütüyoruz.”

P&G’nin Türkiye’de faaliyetlerine başladığı ilk günden itibaren eğitim, hijyen alanlarında sosyal sorumluluk projeleri başlattığını, sürdürülebilirlik konusunda öncü şirketlerden biri olduğunu belirten Turnaoğlu, böylece her sene yaklaşık 3 milyon kişiye ulaştıklarını söyledi. Bununla beraber, “Afetlerden sonra yaraların sarılmasına katkıda bulunmak için bağışlarda bulunuyoruz. Son olarak Kızılay'la imzaladığımız anlaşma çerçevesinde, mülteci kamplarına da 260 bin adet ürün bağışında bulunduk.” dedi.