OSB Yıldızları Araştırmması


Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği’nin 20’nci Yıl Konferansı İstanbul’da…

Barış Soydan

Başkan Obama’nın ve İngiliz Başbakanı Cameron’un kampanya stratejisti Jim Messina konferansın onur konuğu

Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği’nin her yıl bir ülkede toplanan ve önemli siyasi temaların tartışıldığı konferanslarının 20’ncisi 8-9 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak. Bu yılki konferansın teması (The Future of Democracy in a Hyperconnected World) “Aşırı Bağlantılı Bir Dünyada Demokrasinin Geleceği” olacak.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2012 başkanlık seçimindeki kampanyasının baş mimarı ve 7 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler için İngiltere Başbakanı David Cameron’un baş stratejisti olan Jim Messina konferansa keynote speaker (açış konuşmacısı) olarak katılacak.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden konferansa katılacak  ünlü siyasi danışmanlar digital platformlar ve sosyal medya aracılığı ile 7x24 birbirine bağlanan bugünün dünyasında seçim kampanyaları yönetmenin ve kazanmanın sırlarını tartışacaklar.

İki gün sürecek konferansta CHP Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, İstanbul Politikalar Merkez Başkanı Profesör Fuat Keyman, Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği Başkanı Necati Özkan da birer sunum yapacaklar.

Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği Başkanı Özkan, İngiltere’deki seçimlerin hemen arkasında, Türkiye genel seçimlerin de kısa süre öncesinde gerçekleşecek bu konferansın ana teması, oturumları ve konuşmacılarıyla son yılların en önemli ve ilginç toplantısı olacağını belirtti. Necati Özkan, şunları söyledi:

“Bu konferans siyasi iletişim ve strateji konusunda muazzam bir fırsat sunuyor. Siyasi iletişim ustalarını bir araya getirmekle kalmıyor digital ve sosyal medyada devrim yaratan iletişimcileri de aynı konferansta buluşturuyor. Siyasetçiler, akademisyenler ve iletişimcileri bu toplantıya katılmaya davet ediyorum”

Avrupa Siyasi İletişimciler Derneği Başkanı Özkan’ın verdiği bilgiye göre, konferansta yer alacak ünlü siyasi iletişimciler ve digital platformda kampanya yapan ünlüler ile konuları şunlar:

  • İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu’nun kampanya direktörü Aron Shaviv; birkaç hafta önce yapılan seçimlerden elde edilen sürpriz zaferi belirleyen etmenler
  • ABD Başkanlığına adaylığını açıklayan Hillary Clinton’un baş stratejjsti Celinda Lake 2016 ABD Başkanlık kampanyası hazırlıkları
  • Bo Krogvg, Volker Riegger ve Sepp Hartinger gibi efsane kampanya direktörleri yaptıkları kampanyalardan elde ettikleri tecrübeleri
  • Marco Cacciotto, Lauren Bohn ve Brian Paler digital platformlarda nasıl trendsetter olunur?
  • Matthew McMillan, Marko Rakar ve Scott Goodsteng, Digital mecra ve sosyal medya ile seçmenlerin iknası ve mobilizasyonu
  • Mark Mellan, Christoph Hofinger ve İgor Mintisov, siyasi araştırma verilerinin kampanya mesajlarına dönüştürülmesi

Konferansın programı ve konuşmacı listesi http://eapcistanbulconference.com adlı siteden sağlanabilir