AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


East West Institute'nın yeni başkanı Cameron Munter

Zehra Tike

Dünya güvenliğini ve istikrarını tehdit eden ihtilafları çözmeye yönelik çalışmalar yürüten New York merkezli düşünce kuruluşu East West Institute (EWI), 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere emekli Amerikan Büyükelçisi Cameron Munter’ı yeni başkanı olarak atadı.
Yönetim Kurulunda şimdiye kadar aralarında Helmut Kohl, George Bush, Dick Cheney, Condoleeza Rice, General James Jones ile Amerikan iş dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra; Türkiye’den East West Institute Yönetim Kurulu Üyesi Zuhal Kurt’un da yer aldığı EWI, ülkemizde özellikle Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinin iyileştirilmesi yönündeki çalışmaları ile tanınıyor.
30 yılı aşkın bir süre ABD Dışişleri Bakanlığı’na hizmet veren Munter, ABD’nin Usama bin Ladin’i öldürdüğü operasyon sırasında Pakistan büyükelçisiydi. Bunun yanı sıra Kosovo’nun bağımsızlıklık krizi olduğunda Sırbistan’da ve Amerikan ordularının çekilmesi esnasında Irak’ta kritik görevler yerine getirdi. EWI’in kurucusu ve eski başkanı John Edwin Mroz geçtiğimiz sene vefat etmişti.