Turkishtime AR-GE 250


Her liderin okuması gereken 8 kitap

İyi bir lider olmak sürekli olarak öğrenmeye devam etmeyi gerektirir. Öğrenmenin ise en kolay yolu kitaplardan geçiyor. 2015 yılında yayınlanan bu kitaplar, iyi bir lider olmanın püf noktalarını okuyucuya iletiyor.

1) Everybody Matters (Bob Chapman ve Raj Sisodia)
Barry-Wehmiller şirketinin CEO'su Bob Chapman ve yazar Raj Sisodia tarafından kaleme alınan bu kitap, neden iş yapma biçiminin insan odaklı olması gerektiğini anlatıyor. Başarılı CEO kendi şirketinde bunu nasıl uyguladığını da anlatıyor.

2) Leadership BS ( Jeffrey Pfeffer)
Eğer bir liderin en önemli özelliğinin güven uyandarmak olduğuna inanıyorsanız bu kitap tam size göre. Pfeffer bu kitapta liderliğin gerçeklerden çok umutla, verilerdense dileklerle ve bilim yerine inançla alakalı olduğunu savunuyor.

3) Disrupt Yourself ( Whitney Johnson)
Johnsan piyasadaki en iyi hisse senedi analistlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ancak şu günlerde insan davranışlarındaki kusurlar konusuna yöneliyor. Eğer bu sebeplerden dolayı oluşan beklenmeyen durumlarda en iyi performansı sergilemek istiyorsanız bu kitap iyi bir rehber.

4) Contagious Culture ( Anese Cavanaugh)
Etkili liderler varlıklarının diğerleri üzerinden yarattığı tepkiyi iyi anlayabilmeli. Bu kitap okuyucuya diğer insanları nasıl etkilediğini anlatırken işlerini en iyi biçimde yapabilmeleri için gerekenleri de anlatıyor.

5) Why we work (Anese Cavanaugh)
Bu kitap adında anlaşılabileceği üzere neden insanların çalışmaya bu kadar zaman ayırdığı üzerinde duruyor. Cevabın yanlızca parada olmadığını belirten yazar insan psikolojisi üzerine bir çok önemli bilgi veriyor.

6) Beyond Happy: Women, Work and Well-Being (Beth Cabrera)
Cabrera'nın bu kitabı sosyolojik bir araştırma olarak kabul edilebilir. Daha çok kadınların iş hayatını nasıl anlamlandırdığı üzerine yazılan kitap, işte daha iyi hissetmek isteyenler için faydalı bir kılavuz.

7) Weology ( Peter Aceto ve Justin Kingsley)
Aceto, Kanadalı bir bankanın CEO'su olarak görev yapıyor. Kitabın mesajı oldukça insancıl. Bu kitap insanları birleştimek ve iş hayatını herkesin çıkarlarına uygun biçimde dizayn etmek isteyenler için güzel bir seçenek.

8) Becoming the Best ( Harry M. Jansen Kraemar Jr.)
Kraemer liderlere değer yaratan bir şirket kurmaları için yol gösteriyor.