Turkishtime AR-GE 250


Kadın CEO’lar için alarm zilleri

Ersin Kaplan

Günler geçtikçe daha fazla kadın CEO hedef tahtasına otururken Marissa Mayer ve Mary Barra’nın başarılı olması daha kritik hale geliyor.

Rakamlar kadın yöneticiler için iyi gitmiyor. Kapitalizmin beşiği ABD’de bile istatistikler alarm veriyor. Catalyst şirketinin araştırmasına göre S&P 500 şirketlerinin ancak dörtte birinde kadınlar kıdemli liderlik pozisyonlarında yer alıyor, yönetim kurullarının beşte birinde koltuk sahibi olurken sadece 23’ünde CEO’luk pozisyonunda çalışıyor.

Daha da ilginci kadınların aktivist hedge fonlar tarafından da hedef haline getirilmesi. Tüm S&P 500 şirketlerinin yüzde 15’i hedge fon hissedarlarının hedefi haline gelirken 23 kadın CEO’nun yüzde 25 gitmesi için baskı görüyor. Rakamlar bu yönde olunca iki erkek egemen sektörde sorunlu şirketlerin başına geçmiş Marissa Mayer ve Mary Barra’nın başarılı olmaları daha da önem kazanıyor. İki CEO da zor durumdaki şirketleri Yahoo ve General Motors için önce yönetim süreçlerini sadeleştirmekle işe başladı. İkisi de şirket kültürlerini değiştirmek ve şeffaflık konusunda başarılı olarak değerlendiriliyor. Aktivist hedge fonları tatmin etmek için ise finansal başarılara da ihtiyaçları olacak.