ARGE 250


İhracattaki artış lojistiğe olumlu yansıdı

Turkishtime Dergi

Türkiye'nin ihracatını artırması lojistik sektörüne de olumlu yansıdı. Türk lojistik şirketlerinin taşımaları ilk 4 ayda yüzde 9 arttı. Türk lojistik şirketleri yalnızca ihracatta değil, ithalat taşımalarında da ilk 4 ay itibariyle yüzde 11 artış sağladı. Türk araçlarının transitteki artışı ise yüzde 20'yi buldu.

Geçtiğimiz gün açıklanan ve beklentilerin çok üzerinde olan büyüme oranında Türkiye'nin artan ihracatının katkısı büyük. Artış gösteren ihracatın lojistik sektörüne yansımaları da olumlu gerçekleşti. Ocak-Nisan 2017 verilerine göre; ilk çeyrekte Türk şirketlerinin ihracat taşımaları yüzde 11 arttı. Nisan ayında da artış devam ederek ilk dört ay itibariyle artış yüzde 9 olarak gerçekleşti.

Türk lojistik sektörleri büyümelerini yalnızca ihracat taşımalarını değil, ithalat taşımalarını da artırarak sağladı. İthalat taşımalarında da ilk dört aylık artış yüzde 11 olarak gerçekleşti. İhracat taşıma payında yüzde 80 yüzde 20 yabancı payında bir değişiklik olmadı ancak, Türk araçlarda artış seyri yabancı araçlardan daha hızlı oldu.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), ilk dört aylık taşıma rakamlarını açıkladı. Ocak-Mart 2017 verilerine bakıldığında Türk araçlarının 2016'da 281 bin 148 adet olan ihracat taşımasının 2017 döneminde 310 bin 941 adet olarak gerçekleştirildiği ve yüzde 11 büyüme sağlandığı görüldü.

Türk araçlarının taşıma paylarının en fazla olduğu bölge Ortadoğu oldu. Irak ve Suriye de dahil, bölgeye taşımalar yüzde 16 artış gösterdi. Avrupa taşımalarında ise ilk dört ayda yüzde 4 artış sağlandı. Ülke bazında bakıldığında en yüksek artış İran'a oldu.