ARGE 250


Tek TIR’ı olmadan lojistik liderliğine yürüyor

Barış Soydan

 

Turkishtime röportaj

DHL Freight, forwarder pazarının lideri. 2020’de uluslararası taşımacılıkta Türkiye lideri olmayı hedefliyor.

DHL’i bir kargo devi olarak tanıyoruz. Uluslararası gönderilerde Türkiye pazarına liderlik ediyorlar. Geçtiğimiz aylarda DHL Express CEO’su Markus Reckling ile yaptığım röportaj bu sayfalarda yer vermiştim. DHL’nin Türkiye’de başka işleri de var. Taşıma ve depolama alanında da farklı şirketlerle faaliyet gösteriyor. Taşıma işi, 2005 yılında kurulan DHL Freight bünyesinde yapılıyor.

DHL Freight’in en çarpıcı özelliği tek bir TIR’larının bile bulunmaması. TIR parkı olmaksızın taşımacılık yapan şirketlere forwarder deniyor. DHL Freight, forwarder pazarında lider konumda bulunuyor. Türkiye, bir TIR’cı cenneti. 50 bin TIR bulunuyor. DHL Freight, bu TIR’lardan 500’ü ile çalışıyor. DHL Freight’in Türkiye’de bordrolu 100 personeli bulunuyor. Ama şoförleri de dahil ettiğimizde çalışan sayısı 1000’e çıkıyor.

DHL Freight Genel Müdürü Selçuk Boztepe, her sene yüzde 30-35 oranında büyüdüklerini söylüyor. Bu tempoyu, ihracatın azaldığı bir dönemde yakaladıklarının altını çizelim. İhracattaki daralma ister istemez lojistik sektörünü de etkiliyor. Karayolu taşımacalığı Temmuz’dan önceki bir yıl içinde yüzde 5.5 oranında düştü. İhracattaki düşüşte Euro’nun değer kaybının yanı sıra, Ortadoğu’da yaşanan kaousun da etkisi var.

Selçuk Boztepe, Irak ve Suriye pazarının önemini rakamlarla anlatıyor: 2014’te Türkiye’den ihracat amaçlı olarak 1 milyon 570 bin TIR çıkış yapmıştı. Bu TIR’ların 550 bini Irak’a gitmişti…

DHL Freight’in hedefleri büyük. 2020 yılında uluslararası taşımacılıkta Türkiye lideri olmayı hedefliyorlar.

DHL Freight, yeni bir şirket olmakla birlikte çok köklü bir şirketin deneyimi üzerinde yükseliyor. Avrupa pazarndaki gücünü satın alarak bünyesine kattığı taşımacılık devi Danzas’tan alıyor. 1815 yılında kurulan Danzas’ın tüm Avrupa’daki geniş ağı, bugün DHL Freight kapsamında bulunuyor.

Şirket Türkiye’deki tüm taşımalarında Türk TIR’larını kullanıyor. Üstelik diğer ülkelerdeki DHL Freight’lerin Orta Asya gibi bölgelere yönelik taşıma işlerini de zaman zaman Türk TIR’larıyla üstleniyor.

DHL Türkiye’nin Genel Müdürlüğünün yanı sıra Balkanlar’daki yedi ülkenin direktörlüğünü yapan Selçuk Boztepe’nin ilginç bir kariyer öyküsü var. Üniversite eğitimini İngilizce öğretmenliği alanında almıştı. Daha sonra executive MBA yaptı. 1998 yılından bu yana DHL grubunda görev yapıyor. DHL’ye 1998 yılında satış direktörü olarak başlamıştı. Bir dönem Avrupa’da da görev yaptıktan sonra DHL Freight’i kurmak için Türkiye’ye döndü…  Tek TIR sahibi olmadan Türkiye’nin lider uluslararası taşımacılık firması olma hedefine ulaşmaya kararlı görünüyor.