ARGE 250


Cem Boyner röportajı: "Sırada yeni Hopi’ler var"

Barış Soydan

 

 

Boyner Grup'ta 2016 yoğun bir gündeme sahip olacak. “Gelecekle ilgili en büyük hedefimiz ve iddiamız yapılmamışları yapmak. Hopi gibi daha önce olmayan yeni, inovatif işleri kendi içimizde geliştireceğiz” diyen Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, grup hedeflerini Turkishtime'a anlattı...

Boyner Grup, bünyesinde bulunan yedi grup şirketi (Altınyıldız, A&Y Marka Mağazacılık, Beymen, Boyner Büyük Mağazacılık, BR Mağazacılık, Hopi, Morhipo), 12 binin üzerinde çalışanı ve 500’ün üzerinde mağazasıyla Türkiye'nin halka açık en büyük gıda ve elektronik dışı perakende grubu. Grup’un sahip olduğu 25’in üzerinde ana marka var, temsil ettiği markaları da dahil edersek 100’ün üzerinde markası bulunuyor. Toplam kayıtlı müşteri sayısı 17 milyon civarında. Lüks moda marka mağazalarından, çok katlı perakendeciliğe, e-ticaretten mobil ticarete uzanan farklı perakende formatlarında milyonlarca müşteriye servis veriyorlar. Boyner Grup'un 2016'da üç önemli gündem maddesi olacak: İlki, müşterilerine her kanaldan (online, mağaza, mobil) tek kanal gibi ulaşabilecekleri, “all-line” adını verdikleri stratejiye odaklanacaklar. İkinci olarak, Phoenix adını verdikleri yeni çokkatlı mağaza konseptini devreye sokacaklar. Üçüncü olarak da Hopi gibi yeni bir uygulamayı hizmete sunacaklar.

 

Boyner Grup Türkiye'de moda ekonomisine yön veriyor. Bu öncüllüğün altında hangi anlayış yatıyor?

Biz kendimizi artık moda, mağazacılık ya da perakende sektöründe görmüyoruz. Boyner Grup olarak biz tüm gücümüzle “müşteri mutluluğu” işindeyiz. Amacımız müşterimizin koşulsuz mutluluğu, işimiz onları iyi hissettirmek. Müşteri mutluluğunun altında ise müşterimizi anlamak, sürekli yenilikle karşısına çıkmak ve işimizi tutkuyla yapmak yatıyor. Yenilikçiliğimiz, cesaretimiz ve tutkumuz sayesinde ezberbozan işlere imza atmak grup DNA’mızın en önemli parçası.

 

Türkiye'de sürdürülebilir bir moda endüstrisinden bahsetmemiz mümkün mü? Türkiye'nin dünya liginde rekabet edebilmesinde Boyner Grup'un katkılarını nasıl sıralarsınız?

Türkiye’de orta sınıf büyüyor. Herkes daha iyi bir yaşam ve hayattan keyif almak istiyor. Genç nüfusla birleştiğinde inanılmaz bir dinamizm demek bu. Bu dinamizm İstanbul’un ve Türkiye’nin küresel anlamda moda endüstrisinde önemli bir yer edinmesini sağlıyor ve bu gelişen bir trend. Son dönemde turist sayısındaki artış ve AVM’lerin çoğalması ile de moda endüstrisi her geçen gün gelişiyor ve daha çok sayıda insan modayı yakından takip ediyor. Biz de grup olarak bu gelişim ve dinamizme yön verenler arasında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

 

Boyner Grup'un büyüme stratejisi gelecek dönemde ne olacak?

Boyner Grup olarak lüks moda marka mağazalarından, çok katlı perakendeciliğe, e-ticaretten mobil ticarete uzanan farklı perakende formatlarında milyonlarca müşterimize koşulsuz müşteri mutluluğu prensibiyle servis veriyoruz. 2015’te müşterilerimize her kanaldan (online, mağaza, mobil) tek kanal gibi ulaşabileceğimiz, “all-line” adını verdiğimiz yeni stratejimizi hayata geçirdik. Yani müşterilerimiz bize ne zaman, hangi kanaldan, ne için ulaşmak istiyor olursa olsun aynı kalite ve özenle aynı hizmeti alıyor, online ve mağaza satış kanalları tam anlamıyla entegre çalışıyor. Dilerse internetten satın alıyor, gelip mağazadan teslim alıyor.  Önümüzdeki yıl da grup olarak Phoenix adını verdiğimiz yeni çok katlı mağaza konseptini devreye sokacağız. Bu yeni konsept moda alanına yepyeni bir soluk getirecek.

 

Boyner Grup 2015 yılını nasıl kapattı? 2016 ve sonrası için planlarınız neler? Paylaşabilir misiniz?

2015 zor bir yıl oldu. Tüm zorluklara rağmen sektör ortalamasının üzerinde, iyi bir büyüme oranıyla yılı kapatıyoruz. Bu yıl dijital işlerimizin yıldızı parladı diyebiliriz. Kuşkusuz en önemli ve heyecan verici gelişme Hopi’nin hayatımıza, müşterilerimizin hayatına girmesi oldu. Artık müşterilerimizin her an 360 derece all-line hizmet aldığı yeni bir dönemdeyiz. Perakende ve moda teknolojinin de etkisiyle müthiş bir dönüşümden geçiyor. Türkiye’nin genç ve dinamik insan faktörüyle birleştiğinde 2016 ve ötesine umutla bakıyoruz. Kendi alanımızda ciddi bir dönüşümün, doğru ifadeyle devrimin yaşanacağı heyecanlı bir gelecek var önümüzde. Biz hep müşterimize, müşterilerimizin mutluluğuna odaklanmayı sürdüreceğiz. Bununla birlikte hem üretim, hem lojistik özellikle de all-line’da eşsiz bir müşteri deneyimi sunabilmek için önemli yatırımları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Boyner Grup bugüne kadar yaratıcılık ve cesaretle işlerini büyüttü ve hep yenilikler, icatlar çıkaran bir grup oldu. Gelecekle ilgili en büyük hedefimiz ve iddiamız yapılmamışları yapmak, yeni icatlar, yeni inovasyonlar çıkarmak. En önemli uzun vadeli hedefimiz, Hopi gibi daha önce olmayan yeni, inovatif işleri kendi içimizde geliştirip hem Türkiye’ye hem de dünyaya kazandırmak...