ARGE 250


İstinyePark’ın Avrupa’dan yeni transferleri

Barış Soydan

 

İstinyePark moda sektörüne yön veren AVM’lerin başında geliyor. Sekiz yılı deviren İstinyePark’ta 2016 yenilikler yılı olacak. İstinyePark Genel Müdürü Uğur Berk anlatıyor.

Türkiye'de lüks tüketimin odak mekanlarından biri İstinyePark... Louis Vuitton, Gucci, Beymen ve Burberry'i aynı çatı altında buluşturarak Türkiye'de önemli bir kitleye hizmet ediyor. Sektör temsilcileri tarafından İstinyePark'ın alışveriş merkezleri geleneğinde bir devri kapattığı söylenir hep. Bu değişimin temelinde “AVM'leri sadece alışveriş yapılacak mekan olmaktan çıkartıp bir yaşam merkezine dönüştürmemiz var” diyor İstinyePark Genel Müdürü Uğur Berk... 2015'i hatırı sayılır bir büyüme ile kapatan AVM'de 2016 yılında pek çok yenilik olacak. Ulaşılabilir lüks Fransız markası Sandro ve İtalyan markası Hogan Ocak ayında kapılarını açtı. Zuma ise Ortaköy’den taşınarak, Markalar Sokağı’ndaki yerini alacak. Bu sezonun önemli yeniliklerinden bir diğeri de Audi City...

 

Türkiye'de perakende sektörüne yön veren önemli mekanlardan biri İstinyePark... Bu başarının üç anahtar başlığını nasıl açıklıyorsunuz?

Alışveriş merkezlerine genel olarak baktığımızda, başarılı kılan unsurların lokasyon, estetik ve marka karması olduğunu görüyoruz. İstinyePark da lokasyonu, mimari estetiği, sunduğu limitsiz lüks ve markalar karmasıyla, sekiz yıldır İstanbul’un prestijli AVM’leri arasında yer alıyor. Karma bir proje olan İstinyePark ambiyansı, Markalar Sokağı, Pazar Yeri ve düzenlediği etkinliklerle misafirlerine 360 derece kaliteli bir yaşam alanı ve gerçek lüksü sunuyor.

 

İstinyePark Türkiye'deki AVM geleneğinde neleri değiştirdi?

Bir karma proje olarak hayata geçirilen İstinyePark, Türkiye’de alışveriş merkezi kavramını farklı bir boyuta taşıdı. AVM’nin yalnızca alışveriş yapılan bir yer değil, yaşam merkezi olarak da ziyaret edilmesine öncülük etti. Markalar Sokağı ve Pazar Yeri uygulaması ise tüketicilerdeki alışveriş merkezi algısını olumlu bir şekilde değiştirdi.

 

İstinyePark, Türkiye'de lüks tüketimin merkezlerinden biri olarak konumlandı. Hala bu iddiasını sürdürüyor mu?

Elbette, İstinyePark sürekli yenilikçilik misyonuyla lüks tüketimin önemli merkezleri arasında yer alıyor. Pek çok lüks marka için İstanbul’da hizmet verdikleri stratejik lokasyonlardan biri olarak kabul ediliyoruz. Buna karşılık, marka karmamızı güncel tutmaya ve yeni markalar için fırsat yaratmaya özen gösteriyoruz.

 

Türkiye'de lüks tüketimin toplam alışveriş pastasındaki payı nedir?

Deloitte’un yayınladığı “Türkiye’de Lüks Sektörü: Lüksün Yükselişi” araştırmasına göre, lüks pazarı Türkiye’de 2010-2014 arasında yılda ortalama yüzde 10 artarak 5,3 milyar TL seviyesine ulaştı. Lüks pazarındaki en büyük payı hazır giyim, aksesuar, mücevher ve saat kategorileri alıyor. 2018 yılına kadar lüks ürünlerin toplam satışında yıllık ortalama yüzde 7’lik artış olması ve kategori büyüklüğünün 7 milyar TL’ye çıkması öngörülüyor. En hızlı büyümesi beklenen kategoriler ise aksesuar, mücevher ve saat.

 

İstinyePark 2015 yılını nasıl kapattı? 2016 ve sonrası için büyüme planları nedir?

İstinyePark’taki mağazaların toplam cirosu, 2015’te önceki yıla oranla yüzde 17 arttı. Aynı dönemdeki ziyaretçi sayısında minimal bir düşüş gözlemlenmesine rağmen, kişi başına harcama tutarı arttı. Yabancı ziyaretçi sayısında, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 50’lik bir artış söz konusu, toplam satışların yüzde 10’unu turistlere yönelik satışlar oluşturuyor. Bu oran lüks markalarda yüzde 40’a kadar çıkıyor. İstinyePark’a gelen turist ziyaretçiler sıralamasında, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Çin ve Azerbaycan ilk beşte yer alıyor. 2015 yılında elde ettiğimiz büyümeyi 2016’da da sürdürmeyi hedefliyoruz. Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği’ne göre, AVM sektörünün cirosunun 2016 yılında 100-110 milyar TL’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. İstinyePark olarak bizim, ciro bazında minimum yüzde 20 büyüme beklentimiz var. Sektörün de yüzde 8-10 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz. İstinyePark’ı, 2016’da “Kentin Simgesi” haline getirmeyi hedefliyor, bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İzmir İstinyePark için 250 milyon dolar civarında yatırımımız bulunuyor. 2018’in son çeyreğinde bitmesini planlıyoruz. İstinyePark konsepti korunarak İzmir temasına uygun ferah, eğlenceli bir AVM inşa edilecek.