ARGE 250


Kemal Tanca dünyada franchise ile büyüyecek

Barış Soydan

Özel röportaj

Ayakkabının önemli markası Kemal Tanca, 2016 yılında verimlilik ve kârlılığa odaklanacak. Hem AVM hem cadde mağaza sayısını artıracak, online perakendede büyüyecek ve yurtdışına açılacak.

 

50 yılı geride bırakan Kemal Tanca, yerli üretimin az ama rekabetin çetin olduğu bir pazarda faaliyet gösteriyor. Değişimin çok hızlı olduğu böylesi bir dönemde kendini güncellemeyi başarıyor. Nasıl mı? Kemal Tanca Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Tanca, bu sorunun cevabını şöyle veriyor: “Her zaman ilkleri yaparken bunun doğru olduğuna inanmak, yeniliklere açık olmak ve bunu uygulayabilecek ortamı yaratmak.” Markanın hedefi sadece büyümek değil, kârlı ve verimli büyümek istiyor. Bunun için de üç başlıkları var...

 

Türkiye’de ayakkabı perakendesinin en uzun soluklu markalarından biri Kemal Tanca.

Sizi geleceğe taşıyan temel etkenleri nasıl açıklarsınız?

Kaliteden ödün vermemek, satış odaklı düşünmek yerine hala ‘nasıl daha iyiyi sunabilirim’ kaygısı taşımak. Her zaman ilkleri yaparken bunun doğru olduğuna inanmak, yeniliklere açık olmak ve bunu uygulayabilecek ortamı yaratmak. Türk tüketicisinin ne istediğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden de markamız halkla bütünleşti. Kemal Tanca’yı seviyorlar ve markamıza güveniyorlar. Dünya ayakkabı modasını yakından takip ederek ciddi Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Her zaman moda ile yüksek kaliteyi bir araya getirerek en yeni ve en güzelini sunmaya çalıştık. Hala da aynı vizyonla ilerlemeye devam ediyoruz.

 

Kemal Tanca’nın büyüme stratejisi gelecek dönemde ne olacak? Değişen çağa nasıl ayak uyduracaksınız?

Hedefimiz sadece büyümek değil, uzun vadede kâr ederek, sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde büyümek istiyoruz. Sağlıklı büyümek için markalaşmak, mağazalaşma sürecini devam ettirirken markalaşmayı da paralelinde götüren bir anlayış içerisinde olmak gerekiyor. Sadece büyüme ya da mağaza açma adına temelleri sağlam olmayan işlere sıcak bakmıyoruz. Etkili bir verimlilik için markalaşma adına ciddi yatırımlar yaparak rekabet gücünü artırmak önemli.

 

Hem fiziki hem de online mağazacılıkta başarılı olmanın koşulları neler? Siz her iki alanda nasıl bir planlama yapıyorsunuz?

İnsanlar tüm ihtiyaçlarını aynı anda kolay bir şekilde karşılayabildikleri için AVM’leri tercih ediyorlar. Dolayısıyla doğru lokasyonda olmak şartıyla birçok AVM’de yer alıyoruz. Ancak cadde mağazalarımız da bizim için çok önemli. Çünkü kapalı ortamdan sıkılan ve cadde mağazalarından alışveriş yapan müşterilerimiz de var. E-ticaret sektörü Türkiye'de çok hızlı büyüyor. Hedefimiz çağın gerektirdiği gibi online mağazacılıkta da hızla büyümek.

 

2015 yılını nasıl kapattınız? 2016'dan ne bekliyorsunuz?

Türkiye’de franchise vermeden 2015 yılını 43 ilde 138 mağaza ile kapattık. Yurtdışından da yoğun franchising talepleri alıyoruz. Ancak bu konuda aceleci davranmıyoruz. Çünkü bizim için sağlıklı ve istikrarlı büyümek önemli. 2016 yılında verimlilik ve kârlılık üzerine odaklanacak AVM’lerle de büyümeye devam edeceğiz. Hedefimiz 2016 yılında da mağaza açmaya devam etmek.

 

Yurtdışına açılma hamleniz olacak mı?

Çeşitli ülkelerden yoğun franchising talepleri geliyor. Bu pazarlara temsil yeteneği kuvvetli iş ortakları ile girmeyi düşünüyoruz. Yurtdışında franchise vererek büyümek hedeflerimiz arasında. Türk markalarının artık dünya markalarıyla aynı kalitede olduğunu herkes biliyor. Öncelikli hedefimiz Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, daha sonra da Avrupa pazarı. Amacımız Kemal Tanca olarak dünyanın her yerinde ilham verici şıklığı ve kaliteyi bir arada sunarak tartışmasız lider konumuna gelmek ve bir dünya markası olma yolunda adımlar atmak.