AR-GE 250


LC Waikiki'nin 2016 hedefleri... “Yüzde 20 büyüyeceğiz”  

Barış Soydan

 

LC Waikiki 2016’da ağırlıklı olarak yurtdışı yatırımlarına ağırlık verecek. Yeni ülkelere, yeni pazarlar eklenecek. Tema Holding/LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, “Yurtdışında 100 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz. Yurtiçinde de 30- 40 yeni mağaza açacağız. Toplamda yüzde 20 büyüme öngörüyoruz” diyor.

2015 yılını yüzde 24'lük büyüme ile kapatan LC Waikiki'de 2016 planları hazır. Yurtdışı yatırımlarına ağırlık verecekler. Hem yurtdışında hem de yurtiçinde mağaza sayılarını artıracaklar. Fiziki mağaza hedefleri bu iken, online tarafta da oldukça agresifler. 2011 yılında başladıkları online satışı 2016'da daha da artırmayı planlıyorlar. Hedeflenen rakam, 2016 yılında en az yüzde 75 büyümek. Uzun vadede ise 2023 vizyonuna destek olacak şekilde e-ticaret kanalının payını artırarak yüzde 15 seviyesine çıkarmak.

LC Waikiki'nin büyüme stratejisi gelecek dönemde ne olacak? Yeni marka yatırımları düşünüyor musunuz?

2016’da ağırlıklı olarak yurtdışı yatırımlarımıza devam edeceğiz. Yeni ülkelere, yeni pazarlar eklenecek. Yeni yılda yurtdışında 100 civarında mağaza açma hedefimiz var. Bu yeni 100 mağaza ile yurtdışında 300 mağaza sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Yurtiçinde yeni mağaza ve genişleme yatırımlarımız 2016’da da devam edecek. Yurtiçinde 30- 40 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz. Toplam olarak yüzde 20 büyüme öngörüyoruz.

Hem fiziki hem de online mağazacılıkta başarılı olmanın koşulları neler? LC Waikiki her iki alanda nasıl bir planlama yapıyor?

LC Waikiki olarak moda perakende sektöründeki liderliğimizi online mağazacılıkta da sürdürüyoruz. Nihai hedefimiz, sadık müşterilerimizle yakınlığımızı sürdürürken potansiyel müşterilerimizle farklı iletişim kanalları aracılığı ile ilişki kurmak.  Mağazalarımızdaki müşterilerimizin yanı sıra, online mağaza ziyaretçilerimizi de her daim keyifli bir yolculuğa çıkarmayı ve onlara kolay ve eğlenceli bir alışveriş deneyimi yaşatmayı önemsiyoruz.

Bizim için e-ticaret 2011 yılında başladı ve her geçen gün hacmi büyüyerek devam ediyor. LC Waikiki olarak, Türkiye’de e-ticaret pazarına girdiğimizde sektörümüz henüz bu adımı atmamıştı ve bu alanda sektöre öncülük eden şirket olduk. Sitemizin açıldığı günden itibaren e-ticaretin ilk 10 mağaza arasına girmesi 10 gün, 81 ilin hepsinden sipariş almamız da 7 gün sürdü. Büyüme hızla devam ediyor. 2015 yılında yüzde 45 büyüme gerçekleştirdik ve 2016 yılında hedefimiz en az yüzde 75 büyüme gerçekleştirmek. Uzun vadede ise hedefimiz 2023 vizyonumuza destek olacak şekilde e-ticaret kanalının payını artırarak yüzde 15 seviyesine çıkarmak.

LC Waikiki 2015 yılını nasıl kapattı? 2016 ve sonrası için büyüme planları nedir?

Biz totalde yaklaşık yüzde 24’lük bir büyüme ile 2015’i kapatacağımızı öngörüyoruz. Büyümemiz, yurtiçinde genişlemeyle birlikte yeni mağazaların açılması ve verimliliğin artırılması şeklinde oldu. Büyümemizin büyük bir kısmı yurtdışındaki mağazalarımızdan geldi. 2015 yılında yeni açtığımız 100’e yakın mağaza ile bu büyümeyi yakaladık. 2015 yılında yeni girmiş olduğumuz ülkelerle birlikte toplam faaliyette bulunduğumuz ülke sayısı 27’ye ulaştı.

Uzun vadeli hedeflerinizden bahsedebilir misiniz? Grup adına hayalleriniz neler?

LC Waikiki olarak uzun vadede ana hedefimiz 2023 yılı itibariyle Türkiye’de 500, yurtdışında ise bin mağaza sayısına ulaşarak Avrupa’nın en başarılı üç moda perakende markasından biri olmak.