OSB Yıldızları Araştırmması


Özel röportaj: Beymen müşterisini nasıl yaratıyor?

Barış Soydan

“Tüketicilerin güncel olanı yakalama arzusu üst seviyelerde. Yeniliklerden, trendlerden, neler olup bittiğinden anında haberdar olmak istiyorlar…” Beymen Artistik Direktörü Murat Türkili ve başarı sırları…

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Tasarımı bölümünden mezun oldu. Beymen’le ilişkisi, öğrencilik yıllarında Beymen Ankara mağazasının okul projesine destek vermesiyle başladı. Academia ödülünü aldı ve Paris’e yerleşti. İstanbul’a yine Beymen için döndü. Bugün Beymen’in artistik direktörü olan Murat Türkili Academia, Beymen Club ve Beymen Collection için tasarım yapmaya devam ediyor.  Beymen'in Türkiye'yi dünya ligine taşıyan yaratım sürecini kendisinden okuyun...

 

Beymen'in stilini nasıl tanımlıyorsunuz? Bu stili nasıl oluşturdunuz?

Ben ve ekibim bu duruşu oluştururken her markanın kimliğine hitap edecek tasarımlara yer veriyoruz. Ve sanıyorum bu ayrımı başarılı bir şekilde uygulayabiliyor olmamızdaki en önemli faktör, koleksiyonu hazırlarken o markanın kimliğine bürünerek düşünmemiz ve bu sezon gardırobumuzda neyi görmek istiyoruz sorusuna yanıt bulabilmemiz oluyor.

 

Beymen'in Türkiye moda sektörüne yön veren markalar içinde yer almasını hangi etkenlere bağlıyorsunuz?

Beymen, Türk moda ve perakende sektöründe her zaman ilkleri uygulamış ve öncü olmuş bir marka. Bunun en önemli sebebi gerçekten çok profesyonel ve vizyon sahibi dev bir ekibinin olması.

İnsandan insana geçen her kültürel öğe, ister bir düşünce ya da davranış, isterse moda ya da mimari fenomenler olsun, bunların yayılmasına olanak tanıyan bir sosyal alana ihtiyaç duyar. Bunun gibi kültürel akış alanlarının Türkiye’deki en önemli yaratıcılarından biri Beymen ve ekibidir.

 

Beymen'in nasıl bir tüketici profili var?

Beymen’in 44 yıllık oturmuş bir tüketici profili var. Onlarla artık aile gibiyiz. Her zaman müşterilerimize standardın üzerinde eşsiz bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Bu deneyimi her defasında, sıkıntısız ve tekrara düşmeksizin yaşayabilen tüketici de aslında zamanla Beymen müşterisine dönüşüyor.

Müşterilerimizin kendisini rahat hissetmesi ve memnun olması bizim için her şeyden önde geliyor.

 

Peki Beymen müşterisi günceli nasıl takip ediyor? Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Tüketicilerin güncel olanı yakalama arzusu üst seviyelerde. Yeniliklerden, trendlerden, neler olup bittiğinden anında haberdar olmak istiyorlar. Beymen olarak, mağazalarımızdaki görsel düzenden kendi tasarladığımız koleksiyonlara ve seçtiğimiz ithal markalara kadar her şey ile müşterilerimizin kendini rahat hissetmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Beymen’lere adım atan herkes herhangi bir şey satın almadan da mağazada dolaşarak keyifle vakit geçirebilir. Ayrıca mağazalarımızda sanat ve moda içerikli birçok etkinlik düzenleyerek müşterilerimizi ağırlıyoruz. Bu etkinlikleri yapmaktaki amacımız da Beymen’i sadece bir alışveriş destinasyonu olmaktan çıkarıp, yaşayan bir mekan olarak konumlamak.

Sosyal medya kanallarımızı da çok profesyonel bir ekip yönetiyor. Takipçilerimiz bu kanallarla mağazalarımıza gelen yeni ürünlerden, dünyadaki trendlerden ve hatta kombinlerini nasıl oluşturabilecekleri konusundaki önerilere kadar birçok konuda fikir sahibi olabiliyor.