ARGE 250


Fuar destekleri artık gelişmiş ülke programlarına ayak uydurmalı

İzzet Selçuk Şağban

Devlet desteklerimizi artık yurt içi fuarların hizmetine sunma zamanı geldi!

Bizzat koordinasyonu yürüttüğüm ve detaylandırıdığım bir çalışmayı bu haftaki yazım içinde sizler ile paylaşmak isterim: Türkiye ve dünyadaki gelişmiş ülkeler firmaları yurt dışında fuara katıldıklarında ne kadar destek alabiliyorlar konulu; detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

https://cnrexpo.com/images/turkiyenin-fuar-destek-tutarlari.png
Tablodaki rakamlar Ticaret Bakanlığı devlet destekleri tablosundan ABD Doları’na çevirilmiştir.
Tablodaki rakamlar ülkelerdeki Ticaret Müşavirlikleri ile yapılan resmi yazışmalara dayanmaktadır.

Bu konuda öne çıkan en önemli sonuç; Türkiye’yi fuarcılık merkezi yapmak için çabalanan bir ortamda; dünyada benzeri olmayan bir yurt dışı katılım desteği veriyoruz. Bu bütçelerin önemli bir bölümünün Türkiye’de yapılan fuarların gelişmesi, ziyaretçi heyetlerinin kalitesinin artırılması ve yurt içindeki fuarlarımızın dünyadaki tanıtımının yapılması için kullanılmasının ülkemizin fuarcılık geleceği için çok değerli olacağını düşünüyoruz.

Ülkemizde gerçekleştirilen fuarların %99'u ihtisas fuarlarıdır. Bu fuarlar sektör ticaretlerine doğrudan katma değer sağlamaktadır.

Ülke ekonomilerinin artık en büyük pazarlama mecrası ve vazgeçilmez unsuru olan fuarlar, ürün ve hizmetlerin tanıtımı, rekabet şartlarının görülmesi, rakiplerin tanınması ve yeni iş bağlantılarının kurulması açısından hayati öneme sahiptir.

Kalkınmada çok önemli bir güce sahip olan fuarcılık sektörünün, Ticaret Bakanlığımızdan alacağı destekler, ülkemizin 500 milyar doları aşan dünya fuar pazarından aldığı payın artmasını kolaylaştıracaktır. Fuar katılımcılarına verilen desteklerde de yurt içi ve yurt dışı ayrımının yerine, ihracata sağladıkları ölçülebilir katkı açısından bakılması, sektörün gelişimi açısından daha sağlıklı olacaktır.

Yurt içi, yurt dışı fuarların hepsinin uzman elinden geçirilmesi, etki analizlerinin çıkarılması ve listelerin sanki bu yıl başlıyormuş gibi yeniden oluşturulması artık hantal ve verimsiz hale gelen fuarcılık desteklerinin etkisini artıracaktır.

Öncelikle kendi ülke fuarcılığımızı bir marka haline getirmek zorundayız; bu güç, enerji, vizyon ve iş gücümüz var…

Selçuk Şağban
Yönetim Danışmanı