ARGE 250


Gerçek mutluluğu keşfeden ülke Kosta Rika!

Turkishtime Dergi

Selçuk Şağban, bu haftaki yazısında, Latin Amerika’da gerçek mutluluğu keşfeden ülke olan Kosta Rika’yı kaleme aldı.

Turkishtime Dergisi için yeni format ile başladığımız “Uzakdoğu’nun yeni güneşi Vietnam” yazımızdan sonra geçen hafta “Afrika’nın istikrarla büyüyen ülkesi Ruanda’yı kaleme almıştım. Bu kez sizleri Latin Amerika’da gerçek mutluluğu keşfeden ülke olan Kosta Rika’ya götüreceğim.
Kosta Rika, her yıl açıklanan dünya mutluluk endeksinde son yıllarda ilk sırada yer alan bir Amerika Kıtası ülkesidir. Bu cümle bile insanın ülkeye bakış açısını bir anda değiştiriyor. Evet! Kosta Rika iki okyanusun kesiştiği yerde; Latin Amerika’nın kuzeyinde 52.000 km2 alanda 4.5 milyon insanın yaşadığı, yılda 157 ülkeden 3 milyon turistin ziyaret ettiği; petrolü, doğal gazı ve madenleri olmayan bir ülkedir. Kişi başı milli geliri 17.000 ABD Doları olan, ortalama yaşam beklentisinin 80+ olduğu, biyolojik çeşitliliğin dünyada en yüksek olduğu ülkedir.

Resmi olarak bir orduya sahip olmayan ülkenin, hava kuvvetleri papağanlardan, kara kuvvetleri kaplumbağalardan; deniz kuvvetleri çekiç başlı köpek balıklarından oluşmakta olup, güvenlik için devriye atan küçük jandarma timleri mevcuttur. Ülke daha önce Nobel barış ödülü almıştır. Resmi dilin İspanyolca olduğu ülke, Latin Amerika’nın en iyi eğitim sistemine sahip ülkesi olarak kabul edilmekte olup; eğitim, 1870’den beri ücretsiz ve zorunludur. Enerji kaynaklarının yüzde 99’u yenilenebilir olan ülkenin, yüzde 51’i tamamen korunmuş olup; dünyadaki biyolojik çeşitliliğin yüzde 6’sı sadece bu ülkede bulunmaktadır. Latin Amerika ülkeleri arasında; sağlık ve eğitimde; sosyal gelişmişlikte, 97,8%’lik okuryazarlık oranında ilk sırada yer almaktadır.

Kosta Rika yapmış olduğu 50 ticaret anlaşması sayesinde; dünya ile rahatça sınırlar olmadan ticaret yapabilmekte olup; bu oran dünya toplam gayri safi yurt içi hasılanın 2/3’üne ve yaklaşık 2.5 milyar nüfusa denk gelmektedir. Uluslararası ticari kuruluşları arasında; Procomer (İhracatı geliştirme Merkezi), Ministerio de Comercio Externo (Dış Ticaret Bakanlığı) ve CINDE (Doğrudan Yabancı Yatırımlar Merkezi) yer almaktadır.

Kosta Rika’nın ihracatı 2019 yılı sonu itibari ile 11.5 milyar dolar olup; ithalatı 16.2 milyar dolardır. Dünya’nın iyi kahve çekirdeği üreticilerinden biri olan Kosta Rika; dünyanın en büyük Ananas, üçüncü en büyük muz ihracatçısı ve 20 çeşit Mangosu ile dünyada ön plana çıkmaktadır. Kosta Rika Türkiye’ye 40 milyon dolar ihracat yapmakta olup bunun tamama yakını tropikal mevyeler ve ülkemizle ters mevsimde gelen meyveler ile bunlardan işlenmiş ürünlerden oluşmaktadır. Kosta Rika 2004 yılında Türkiye’den sadece 6 milyon dolar mal ithal etmişken şuan 80 milyon dolar ithalat yapmaktadır.

Kosta Rika’nın ülkemizden en fazla aldığı ürün demir ve çelik olup; bu ürünü sırası ile; ilaç ve tıbbi ürünler; makineler, makinelerin aksam ve parçaları; tekstil, hazır giyim, plastik ürünler, değirmen makineleri takip etmektedir. Dış Ticaret hacminin yakın zamanda 150 milyon doları geçmesi öngörülmektedir.

Özetle, Kosta Rika; mal ticareti yapmak, yatırım koşullarını araştırmak ve ziyaret etmek içim güzel bir ülkedir diyebiliriz.

Sağlıkla kalın…

Selçuk Şağban
Gers Danışmanlık A.Ş.
Kurucu Ortak