Turkishtime AR-GE 250


Krizde Yenilikçi Pazar Fırsatları Yakalamak - 2

Yekta Özcan Özözer

Krizde Yenilikçi, Yeni Pazar Fırsatları Yakalamak için Mavi Okyanus Stratejisi Uygulamaları – 2. Bölüm:

Yazımızın 1. Bölümü’nde Mavi Okyanus Stratesi ile yenilikçi iş alanlarını bulmamız için nasıl kullanabileceğimizi ele almıştık. Bu 2. Bölümde hem fırsatları keşfetmeye devam edeceğiz hem de metodu kariyerimizde nasıl kullanabileceğimize değineceğiz. 

İnsan beyni genellikle olağan düşünme kalıpları üzerinden algıladığı ve düşündüğü için birçok yenilikçilik fırsatını kaçırabiliyor. Bu sorun aşma yöntemlerinden birisi (1) özellikle kriz ve değişim dönemlerinde sektörlerin iç dengesi ve dinamikleri değiştiği için yepyeni Mavi Okyanus alanlarına odaklanmaktır:  

  • C19 krizinde hem hastane ekipmanları ve malzemeleri, hem de otomotiv sektörü yan sanayinde farklı alanlarda cıddi fırsat bölgeleri belirdi.
  • Daha önce uluslararası trend analizlerimizde (2) ve şimdi de C19 krizinde ortaya çıktığı üzere, daha doğal, daha sağlıklı, hatta bağışıklık sistemimizi destekleyen, ama aynı zamanda daha kolay saklanabilir, nakledilebilir, üretilebilir meyve ve sebzeler yetiştirme alanlarına odaklanılabilir. 2020’de, bu ürünlere (insan sağlığına zararlı tarım ilaçları yerine) uzun süreli saklama ve bozulmayı önleyen doğal, antivirus ve antibakteriyel çözümler üzerinde gıda firmaları ile başarılı yenilikçi çalışmalar yaptık.
  • Benzeri anti-viral (ve çizilmezlik) çalışmalarını otomotiv yan sanayi ile otomotiv ürünleri iç yüzeylerinde, EV için ise hem pil hem de malzeme hafifletme çalışmaları yaptık. Bu alanlar önümüzdeki yıllarda da fırsat alanı olarak devam edecekler.
  • C19 krizinde hastane ekipmanları ve malzemeleri sektörlerinde cıddi fırsat alanları belirdi.
  • Baş harflerini (Toyota’nın Yalın Sistematiği yöntemlerinden birisi ve iyi bir IK şirketi olan) size özel olarak aşağıda OBEYA kısaltması ile tanımladığımız, otomotivi 2021 ve sonrasındaki yıllarda en fazla etkileyecek 5 trend doğrudan-dolaylı yenilikçilik fırsat alanları üretmeye devam edecekler:

Otonom (Autonomous):

Otonom Araç ve geliştirmekte olduğu Makine Öğrenmesi (ML), Görüntü İşleme (IP), Büyük Veri Analizi (BDA), Veri Depolama, Bulut gibi alt/ilinti alanları. Bu gelişme kaza sayısını ileride azatlacağı için sigorta sektörünü ve nakillerin büyük çoğunluğunu ölümcül tafik kazalarından sağlayan Organ Nakli alanını da etkileyecek.    

Bağlantılı (Connected):

Car2Car ve Car2X alt iki alandaki gelişrmeler ile araçların birbirleriyle ve çevresindeki unsurlar ile etkileşiminin artmasının sensor, IoT, radar, 5G sistemlerinde ve oto yan sanayi doğuracağı yeni fırsatlar.

Elektirkli (Electrified):

EV ve elektirikleştirmenin ana ve yan sanayiye getireceği fırsatlar   

Yıllık Yenilenen (Yearly Updated):

Yukarıdaki alanlardaki değişimler ile araç model değişim ve tüketici ürün yenileme süreçlerinin kısalması.

Araç Paylaşımlı (Shared):

Araçların ortak paylaşımının getireceği yeni iş modelleri ve kullanıcı taleplerinin araç ve komponentlerine etkileri.

Kariyerinizde Mavi Okyanus Fırsatları Yaratmak:

Mavi Okyanusu kendi kariyerinizde de uygulayabilirsiniz: Satış yetkililerimiz, Satış veya Pazarlama ekiplerimiz, mühendislerimiz, Üretim/Kalite/Satin Alma uzmanlarımız, üst-orta kademe yöneticilerimiz, herkes tarafından geliştirilmesi zor ama işletmelerin ihtiyacı olan yetkinlikerini geliştirebilirler. Sizlerden kendi yetkinliklerinizi de düşünerek ve geliştirerek kariyerinizde hangi alanlarda MOS fırsatlarını bulabileceğinizi şimdiden düşünmenizi, aşağıda belirtmenizi ve bunlara odaklanmanızı öneririz.

  • Futbolda: Oyunu iki yönlü de oynayabilen orta saha oyuncusu, atağı hızlı başlatabilen, ayaklarını da iyi kullanabilen kaleci veya iyi pres yapabilen santrafor, basketbolda beş pozisyonda da onayabilen oyuncu kendilerine takımda daha kolay yer bulabilirler. Bunların hepsinde birbirine ters yetkinlikleri geliştirmenizi gerekir.
  • Örneğin, firmalarda az bulunan, sonuç odağı, iş bilgisi yüksek ama aynı zamanda iyi planlama ve strateji yapabilen, en önemlisi de insana ve ekibine samimiyet ile önem veren orta veya üst yönetici profili iyi bir kariyer Mavi Okyanus’dur (üst yönetiminin dediğini yapan ama ekibini kötü hissettiren yüzeysel profillerden zaten çokça var 🙂
  • Büyük takımların Teknik Direktörlüğü pozisyonları bildiğiniz üzere çok talep görüyor ve buraya getirilmek çok kolay değil. Zaten ateşten de birer gömlek. Uzun yıllardır çok istemesine rağmen bu pozisyonlara bir türlü getirilmeyen, çok sevdiğim Yılmaz Vural hocamız gibi deneyimli Teknik Direktör ağabeylerimiz için ise bir Mavi Okyanus fırsatı oluştu: ‘Düşenin Dostu’ sıfatıyla düşmeye yakın takımları kümede tutmak. Bu sayede yüksek maç başı ve kümede kalma primi almak. 

Dikkat edilirse bu alanda başarılı olmak (maaş alamayan futbolcuyu motive edebilmek, kümede kalma gündemi oluşturabilmek, Başkan’a dik durabilmek gibi) farklı ek yetkinlikler ve yakşaşımlar da gerektiriyor. Artık zamanının bu Mavi Okyanusu da Hikmet Karaman, Mesut Bakkal gibi deneyimli, Bülent Korkmaz, Hamza Hamzaoğlu veya daha genç yerli teknik adamlarımızın kendilerini iyi yetiştirmeleri ile artık rekabetin yüksek olduğu bir alan haline geldi. Hatta aralarından Okan Buruk, Sergen Yalçın ve Erol Bulut gibi bir bölümü de önce Anadolu takımlarında ciddi bir başarı kazanıp artık büyük takım hocaları haline geldiler.    

  • Herhangi bir pozisyon için SAP, Oracle, Axapta, Logo gibi İşletme Kaynak Planlama (ERP) programlarını iyi bilmek, İş Analizini iyi yapabilmek, özellikle çokuluslu veya büyük yerel firmaların Mali İşler çalışanları için USGAAP, IAS gibi) Uluslararası Raporlama Standartarı’nı bilmek ve bunu yapabilmek günümüzde kariyerde Mavi Okyanus fırsatlarını sunabiliyor. 

SİZCE HANGİ ALANLARDA YENİ İŞ VE KARİYER FIRSATLARI DOĞUYOR?

[ ] ..........................................................................................................................
[ ] ..........................................................................................................................
[ ] ..........................................................................................................................

Saygılarımla,
Yekta Özcan Özözer
yekta.ozozer@surekligelisim.com.tr

* 1 Beynin kalıplar ile düşünmesinin fizyonojik nedenlerini, bilimsel bulguları, bu olumsuzluğu aşabilmemiz için de somut yöntemleri öğrenmek isteyen okurlarımız ‘Yaratıcı Düşünmenin 27,5 Yöntemi’ kitabımızın 21-83. sayfaları arasında bu bilgileri bulabilirler. 
* 2 “TrenDNA Understanding Populations Better Than the Populations Themselves” kitabı, Darrell Mann ve Yekta Özözer