ARGE 250


Tırtıl tam dünyanın sonunun geldiğini düşünmüştü ki; kelebeğe dönüştü

İzzet Selçuk Şağban

Bu hafta ne yazmam gerektiğini çok düşündüm; çevremi gözlemlediğimde herkesin şuan sadece bir noktaya odaklandığını, farklı konulara kapalı olduğunu gördüm, bu hafta yazmak istemedim; sevdiğim insanlara sordum ne yazsam bu durumda diye; farklı bir şey yazın ne olursa dediler; içinde biraz umut olsun, biraz gelecek olsun, biraz artık düzelmesi gereken yanlışıklar olsun özetle yeni dönemde insanların şapkalarını belki önlerine koymaları ihtimalini düşünerek şimdiye kadar uygulayamadıkları şeyleri yeni dönemde mutlaka yapmalarını tavsiye edin dediler, ben de başlığı attım yazılarıma güzel günlerin geleceği yakın gelecek için görüşlerimle devam etmeye karar verdim.

Görünmeyen bir düşman çıktı, ülkelerin kendilerini karantinaya almalarına neden oldu; ne ticaret savaşları kaldı, ne çatışmalar kaldı, dünya kapitalizmden sosyalizme dönüş yolculuğuna başladı. Herkes geçmişteki hatalarını, pişmanlıklarını, yapmadıklarını, yapamadıklarını, kırgınlıklarını, dostlarını, sevdiklerini düşünmek için bol bol düşünme fırsatı yakaladı ve hala ciddi bir zamanı var gibi gözüküyor; bu dönemde bireylerin olduğu kadar devletlerinde geçmişlerinden ders alarak geleceği yeniden şekillendirmelerinin artık kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı.

Böyle bir yazı dizisinde yeni dönemde en önemli olacak konuya “ülkenin tarım özgürlüğüne ve yeterliliğine değinmek istedim: Tabloyu hazırlayan değerli Mülkiyeli Ozan Gündoğduya teşekkür etmek isterim.

Yasanın ilgili kısmı: Kanun No. 5488, Kabul Tarihi : 18/4/2006

Nisan 2006 tarihinde çıkarılan tarım yasasının 21'inci maddesine göre bütçeden ayrılan tarımsal destek milli gelirin %1'inden az olamaz. (Kanun maddesi)

Son 13 yıldaki durum nasıl bir bakalım; 

MAVİ SÜTUNLAR: Yasaya göre verilmesi gereken 

KIRMIZI SÜTUNLAR: Gerçekte verilen.

KANUN GEREĞİ ; 2007 yılında verilmesi gereken desteğin yaklaşık yüzde 70’i verilmiş; 2008 yılında yüzde 60’ı; 2009‘da yarısı; bu oran zaman içinde yüzde 40’a kadar düşmüş durumda...

Bu sene ise mart ayında belirlenmesi gereken tarımsal destek ödemesinin tutarı henüz belirlenemedi. (Mücbir neden var)

Çiftçi zaten yeni yatırım yapmak için veya kendini geliştirmek için değil; bankaya olan borcunu ödemek için bu desteği bekliyor. 

Ez cümle, yeni dünya düzeninde bu desteklerin Kanun maddesine uygun şekilde yapılması, günü kurtaran değil, kendini geliştiren ve sürekli kendini geliştirecek bir çitçi zümresi yaratmak olmalıdır.

Tarımsal ürünlerde yeterlilik, sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği bizim birinci önceliğimiz olmalıdır.

Ya Ümitsizsiniz ya da ümit sizsiniz!

Selçuk Şağban
Yönetim Danışmanı