Turkishtime AR-GE 250


Uzakdoğu’nun yeni güneşi Vietnam…

Turkishtime Dergi

AB ile Vietnam arasında Haziran 2019 imzalanan STA, Ağustos 2020'de yürürlüğe girdi. Selçuk Şağban, yatırımcıların uzun süredir ilgi gösterdiği Vietnam'da yeni dönemi Turkishtime için kaleme aldı…

Vietnam, 10 yıl önce 85 milyon nüfus ile 100 milyar dolar Gayrisafi Yurtiçi Hasılası (GSYH) olan ve yaklaşık 62 milyar dolar ihracat yapabilen bir ülke iken; sadece son 10 yılda; Nüfus 95 milyona ulaşırken; GSYH’sınu yüzde 250 artırarak 250 milyar dolar ulaştırmış; ihracatını ise yüzde 407 artırarak; 320 milyar dolar civarına çıkarmıştır. 2009 yılında dünya ihracat pazarından sadece 0.38 pay alabilen Vietnam şu anda dünya ihracat pazarından yüzde 1.69 pay almaktadır.

Avrupa Birliği ile Vietnam arasında serbest ticaret anlaşması (STA) görüşmeleri uzun bir süredir devam ediyordu. YIL 2015; Dünya’da 2012 yılında görüşmeleri başlayan Vietnam STA’sı için müzakerelerin tamamlandığı duyurulmuştu. Resmi onay sürecinde olan anlaşmanın 2018’e kadar yürürlüğe girmesinin beklendiği, Vietnam STA’sı yürürlüğe girdiğinde, ucuz işgücü ile üretilen ürünler birlik üreticilerine rekabet şansı tanımayacak deniyordu; Vietnam’da, sanayiciler çok önemli devlet destekleri alıyor ve bu sayede tüm dünyada en rekabetçi fiyatları verebiliyor cümleleri vurgulanıyordu.

Serbest Ticaret Anlaşması 30 Haziran 2019 tarihinde imzalandı, parlamentolar tarafından onaylandı ve geçen hafta yani 1 Ağustos 2020 Cumartesi günü yürürlüğe girdi.

Peki kapsam nasıl;

  • 45.5 Milyar Euro mal 4.5 Milyar Euro hizmet ihracatı ile Vietnam Avrupa Birliği’nin 17. Büyük ticaret ortağı
  • Vietnam, AB ülkelerine iletişim cihazları, giyim ve gıda ürünleri satarken, AB'den makine, taşıt, kimya ve tarım ürünleri alıyor.
  • Mal ticaretinde karşılıklı gümrük vergilerinin ileriye yönelik sıfırlanması öngörülüyor.
  • Vergi indirimi 12 ana mal grubunda farklı zamanlarda uygulanacak.
  • Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe yer alan ürünler için gümrük vergisi anlaşma yürürlüğe girer girmez bir kerede tamamen sıfırlanacak (Bu tarih 1 Ağustos 2020)
    Bu konuda Avrupa’ya fason üretim yapan çevre ülkelerin artık çok da bir şansı kalmayacak gibi görülmektedir.
  • Vietnam’ın AB ihracatının yüzde 71’i sıfıra inmiş olacak.
  • AB halihazırda Vietnam'a yüzde 6.9 ile yüzde 15 arasında vergi uygulamakta idi.

AB tarım sektöründe elini kuvvetlendirecek Güney Amerika Serbest Ticaret Anlaşması sonrasında Vietnam ile de Tekstil ve Konfeksiyon sektöründe de kendi fasoncusunu ön plana çıkaracak.

ABD’nin yatırımlarının her geçen yıl arttığı ve Çin’in hareket alanının çok dar olduğu ülke pandemi sürecini de iyi yönetmiş; süreç boyunca hiç kimsenin pandemiden dolayı ölmediği ülkede sadece ikisi yoğun bakım olmak üzere toplam 450 vaka görülmüştür.

Son 30 yılda dünyanın zirvesine çıkan Çin’den sonra bir güneş daha doğuyor. Dünya yatırımcılarının uzun süredir ilgi gösterdiği ülke yatırımcılarını da büyük imkanlar sunuyor.

Güzel bir Ağustos ayı olsun, sağlıkla kalın.

Selçuk Şağban
Gers Danışmanlık A.Ş.
Kurucu Ortak