AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Cumhuriyet tarihinin en yüksek yıllık ihracatı gerçekleştirildi

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye'nin önde gelen ihracatçıları "2018 Yılı İhracat Değerlendirme Toplantısı"nda bir araya geldi. Toplantıda hem aralık ayı ihracat rakamları açıklandı hem de 2018 yılı ihracat rakamları değerlendirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre aralık ayında ihracat yüzde 10,1 artışla 13 milyar 570 milyon dolar oldu. Aralıkta ihracat miktar bazında yüzde 7,4 artış gösterdi ve en çok ihracat gerçekleştiren sektör 2,5 milyar dolar ile yine otomotiv sektörü oldu. Otomotiv sektörünü 1,44 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1,37 milyar dolarla kimyevi maddeler takip etti.

Ülke grupları bazında ihracatta ilk sırada yüzde 47,7 pay ve 6,5 milyar dolar ile Avrupa Birliği yer aldı. AB’yi 2,4 milyar dolar ile Orta Doğu ülkeleri takip ederken 1,2 milyar dolar ile üçüncü sırada Afrika ülkeleri yer aldı

İhracat pazarları bakımından aralık ayında 159 ülke ve bölgeye ihracat arttı. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülkeden Almanya’ya yüzde 9,8; İngiltere’ye yüzde 10,6 ve İtalya’ya yüzde 9,0 artış yaşandı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında ise en yüksek artış yüzde 54 ile Fas oldu. Ülke grubu bazında ise aralık ayında AB’ya ihracat yüzde 15,3 artış gösterdi. Böylelikle AB’nin ihracattaki payı 47,7’ye yükseldi. Yılın tamamında ise AB’ye ihracat 72,8 milyar dolara ulaştı.

Aralık ayı ticaret rakamlarını açıkladıktan sonra 2018 yılının genel değerlendirmesini yapan Bakan Pekcan, Fed’in sıkı para politikasının devam etmesinin hem dünya genelinde hem de özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyümeyi yavaşlattığına dikkat çekti. Bu politikanın 2019 yılında da devam edeceğini vurgulayan Pekcan, AB Merkez Bankası’nın da 2018 yılına göre daha sıkı bir para politikası uygulayacağını öngördüklerini belirtti.

Dünya ticaret örgütünün de 2019 yılı için küresel ticarette yüzde 3,7 gibi mütevazi olarak nitelendirilebilecek bir artış öngörmesinin 2019 yılındaki ihracat rakamlarının büyümeye olan katkısının her zamankinden daha stratejik olacağını belirtti. Ticaret Bakanlığı olarak küresel ekonomideki gelişmelerin tamamının yakın takipçisi olduklarını belirtti.

2018 yılı ihracat değerlendirmesinde ise, "Küresel anlamdaki olumsuz gelişmelere rağmen 2018 yılı fiili ihracatımız yüzde 7,1 artışla 168,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bizler için asıl önemli olan yakaladığımız bu fiili yıllık ihracat rakamının aynı zamanda Cumhuriyet tarihi ihracat rekoru olmasıdır. 2017 yılına göre ihracatımız 11,1 milyar dolar artmıştır. Mart ayında milli gelirimiz de açıklandığında ülkemiz ihracatının milli gelire oranında da tarihi bir zirve yakalanmasını bekliyoruz. Bu şu manaya geliyor, Türkiye her zamankinden daha fazla dünya ekonomisine açık, dünya ekonomisine her zamankinden daha fazla entegredir." dedi.

Yıllık bazda bakıldığında Türkiye’nin ithalatında da yüzde 4,5 oranında düşüş yaşandı. Böylece ihracatın ithalatı karşılama oranı 2018 yılında 8,2 puanlık artışla 75,3 olarak gerçekleşti. Finansal daralmanın, küresel ekonominin maruz kaldığı risklerin ve ticaret savaşlarının yoğun olarak yaşandığı 2018 yılında, Türkiye’nin güçlü dış ticaret performansı, ülke ekonomisi için çok büyük bir destek oluşturdu.

Pekcan bu konuyla ilgili olarak, “Ticaret Bakanlığı olarak hedefimiz, ülkemizin dünya ile ticari ilişkilerini uzun vadede dengeli bir yapıya kavuşturmak, böylece ülkemizin dış finansman ihtiyacını kademe kademe azaltmaktır." yorumunda bulundu.

2018’i bu kadar iyi kapatan Türkiye, ocak ayı verilerinin açıklanmasıyla 2019’a da başarılı bir şekilde başladı. Verilere göre ocak ayında ihracat, özel ticaret sistemine göre yüzde 5.93 artışla 13.71 milyar dolar oldu. Genel ticaret sistemine göre ise yüzde 6,3 artışla 13.9 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

En fazla ihracat yapılan ülkeler sıralaması ise değişmedi. Almanya, İtalya ve İngiltere sırasıyla en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler olmaya devam etti. AB'nin ihracat içerisindeki payı yüzde 51,3 oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 73 ile olarak gerçekleşti.